Tych ograniczeń Polacy mają już naprawdę dość. Czy ciebie też irytują?

2020-05-22 12:37 Katarzyna Hubicz

Drażniło cię to, że nie mogłaś pójść do fryzjera lub kosmetyczki, wkurzasz się, bo nadal nie możesz obejrzeć w kinie filmowej premiery, albo poszaleć z dzieckiem na placu zabaw? A może nie możesz się doczekać, aż w końcu ruszą szkoły i uczelnie? Nie tylko ty: nałożonych przez rząd ograniczeń ma już dosyć większość Polaków. Zobacz, które z nich są dla nas najbardziej denerwujące i uciążliwe.

Koronawirus bardzo zmienił nasze życie - chyba każdy musiał nauczyć się żyć nieco inaczej, niż do tej pory. Wyludniły się ulice, w domach spędzaliśmy znacznie więcej czasu, niż wcześniej nie tylko za sprawą oczywistego zagrożenia: zamknięto część sklepów, instytucje kultury, kawiarnie i restauracje, punkty usługowe, żłobki i przedszkola, a szkoły i większość firm przeszła na pracę zdalną.

To, że w domach spędzaliśmy znaczną część dnia, wychodząc tylko wtedy, kiedy było to konieczne, miało i plusy, i minusy. Wielu osobom jednak ponad dwumiesięczna izolacja bardzo dała się we znaki: jesteśmy zmęczeni fizycznie i psychicznie, nie możemy też doczekać się powrotu do normalności.

O tym, że koronawirusa mamy już serdecznie dość, powstają nawet piosenki:

To, które z ograniczeń nałożonych z powodu pandemii dokuczyły nam najbardziej, pokazuje poniższa grafika (badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster Metodą CAWI, 4-8.05.2020, na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+).

Pollster
Autor: Instytut Badań Pollster

Wynika z niej, że aż 47 proc. badanych Polaków miało dość zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich i kosmetycznych (te od 18 maja pracują już normalnie), a także salonów tatuażu i piercingu (na ich otwarcie nadal musimy poczekać).

 46 proc. Polaków denerwowało ograniczenie działalności restauracji, kawiarni czy barów (tu sytuacja wróciła już do normalności i obiekty te są otwarte od 18 maja).

44 proc. Polaków drażni zawieszenie działalności instytucji kultury. Jak wyjaśnił niedawno minister kultury i dziedzictwa narodowego. kina, teatry, opery i filharmonie zostaną ponownie otwarte w czwartym etapie odmrażania gospodarki.

40 proc. z nas ma dość zakazu korzystania z placów zabaw i tego, że zamknięte są ogrody zoologiczne. Pierwsze ogrody zoologiczne zostały już otwarte, a na otwarcie placów zabaw będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. 

Z kolei aż 33 proc. Polaków mocno dokucza zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i na uczelniach. Wstępny plan otwarcia szkół zakłada, że uczniowie wrócą do nich jeszcze w czerwcu, ale czy na pewno - tego nie wiadomo. Wiele uczelni zapowiedziało natomiast kontynuację zajęć w formie zdalnej do końca tego semestru.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE