Te obostrzenia zostają zmienione. Parki, lasy, kościoły, sklepy

W trakcie dzisiejszej konferencji premier Mateusz Mazowiecki i minister zdrowia, Łukasz Szumowski przedstawili plan stopniowego znoszenia obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa. Jakie ograniczenia zostaną zniesione od 20 kwietnia?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 20 kwietnia będą stopniowo zdejmowanie obostrzenia. Pierwsze poluzowania zaczną obowiązywać od nadchodzącego poniedziałku. Minister Szumowski dobitnie jednak podkreślił, że nie znaczy to, że mamy zaprzestać stosowania maseczek i zrezygnować z dystansowania społecznego.

Obaj panowie wielokrotnie powtarzali, że powrót do pełnej normalności będzie możliwy dopiero wtedy, gdy powstaną skuteczne leki, a przede wszystkim szczepionka na koronawirusa.

Co będziemy więc mogli robić od poniedziałku?

To, co pewnie wszystkich najbardziej ucieszy, to to, że od poniedziałku będziemy mogli wchodzić do lasów i parków. Minister Szumowski podkreślił jednak, że nie oznacza to, że możemy np. przysiąść ze znajomymi na ławce. Nadal obowiązują zasady dystansowania społecznego.

Zmartwić może to, że nadal nie wolno będzie korzystać z placów zabaw.

Kolejnym elementem poluzowania rygorów są zmiany dotyczące handlu. Już od poniedziałku, w sklepach do 100 m² będzie możliwość obsługiwania 4 osób na jedną kasę. W sklepach o większej powierzchni wprowadzona zostanie zasada, że na jedną osobę musi przypadać 15 m².

Ta sama zasada 15 m² na osobę będzie obowiązywać w miejscach kultu religijnego.

Zmiany wchodzące od poniedziałku obejmują również zakaz przemieszczania dzieci i młodzieży - nastolatki od 13 roku życia będą mogły przemieszczać się same.

Minister zdrowia potwierdził, że będziemy się musieli nauczyć żyć z koronawirusem - uzbroić w cierpliwość i przyzwyczaić się do ograniczeń. A maseczki zdejmiemy dopiero wtedy, gdy będzie szczepionka - podkreślił minister.

Polecamy także: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE