Te objawy raka łatwo rozpoznać. Ale jeszcze łatwiej zignorować

2022-07-20 16:00

Rak pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów, ale w wielu przypadkach można go skutecznie leczyć. Szacuje się, że jedna na dwie osoby zachoruje na jakąś formę nowotworu w ciągu swojego życia. Rozpoznanie objawów i wczesne zgłoszenie się do lekarza daje szanse na pełne wyzdrowienie. Tych sygnałów nie należy bagatelizować.

kobieta
Autor: Getty Images

Zwrócenie uwagi na sygnały ostrzegawcze, jakie daje organizm, jest kluczowe. Jednak wielu z nas ignoruje nawet widoczne objawy, nie wspominając o tych bardziej subtelnych i mniej oczywistych. Ale eksperci nie mają wątpliwości – obserwowanie własnego ciała i znaków, jakie nam daje, jest niezwykle ważne.

Istnieje ponad 200 rodzajów nowotworów. Każdy z nich jest diagnozowany i leczony w określony sposób. Jednak niektóre objawy je łączą.

Można je łatwo zauważyć, ale równie łatwo zignorować. Często dlatego, że uważamy je za symptomy zupełnie niegroźnych schorzeń. Choć rzeczywiście mogą się takimi okazać, czy warto ryzykować?

Ważne objawy raka

Kiedy w organizmie rozwija się rak, przez lata może nie dawać o sobie znać albo robić to subtelnie. A kiedy w końcu pójdziemy do lekarza i opowiemy mu o swoich dolegliwościach, w wielu przypadkach może być już za późno. Dlatego nie powinniśmy nigdy ignorować sygnałów, jakie wysyła nam organizm.

Niektóre z nich mogą być ogólne dla wielu nowotworów. Ważne jest, by być świadomym wszelkich nowych lub niepokojących objawów, jakie zauważamy.

Eksperci wskazują, że te trzy symptomy powinny być sprawdzone przez lekarza:

  • guz, który nagle pojawił się na ciele – gdy dostrzegasz na swoim ciele guz, koniecznie powinieneś udać się do specjalisty; zmiany mogą pojawiać się w piersiach, pachwinach, jądrach, pod pachami, dlatego koniecznie musisz regularnie sprawdzać te miejsca,
  • niewyjaśnione krwawienie – jeśli w moczu, podczas kaszlu lub wymiotów dostrzegasz krew, to kolejny objaw, jakiego nie powinieneś ignorować; podobnie jest w przypadku krwawienia między miesiączkami i po menopauzie,
  • zmiany nawyków jelitowych – jeśli przez ostatnie trzy tygodnie odczuwasz ból brzucha lub żołądka, zauważyłeś krew w kale, masz biegunki lub zaparcia bez wyraźnego powodu, towarzyszy ci uczucie niepełnego wypróżnienia - porozmawiaj o tym z lekarzem.

Oczywiście te objawy nie muszą oznaczać, że masz raka. Mogą świadczyć o rozwoju innych chorób, często przewlekłych lub okazać się niegroźne. Jednak tylko lekarz będzie w stanie to potwierdzić.

Pierwsze objawy raka trzustki

Jak zmniejszyć ryzyko?

Na wiele z nowotworów ma wpływ nasz styl życia. Proste zmiany mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Dotyczą one przede wszystkim rzucenia palenia, zdrowego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej.