Te nawyki sprawiają, że szybciej się starzejesz. Lekarka tłumaczy, dlaczego są ważne

2022-06-15 12:57

Starzenie jest procesem, którego nie da się zatrzymać ani uniknąć. Jednak niektóre działania mogą mu sprzyjać. Nawyki związane ze stylem życia są w tym przypadku nawet ważniejsze niż genetyka. Które z nich mogą nam szkodzić i sprawiać, że starzejmy się szybciej?

kobieta
Autor: Getty Images

Szacuje się, że geny w zaledwie 7 proc. odpowiadają za naszą długowieczność. Eksperci jako kluczowy czynnik wskazują nawyki, jakie stosujemy podczas życia. Odpowiednie działania nie tylko pozwalają nam żyć dłużej, ale uchronią nas przed wieloma chorobami.

Każdy z nas chciałby żyć szczęśliwie i w zdrowiu długie lata, jednak w znacznej mierze to od nas zależy, jak długo będziemy żyć. Choć procesu starzenia nie da się zatrzymać, kombinacja kilku czynników, na które mamy wpływ, odpowiada za to, jak szybko się starzejmy.

Lekarka specjalizująca się w zakresie medycyny ratunkowej i medycyny stylu życia dr Ritu Saluja-Sharma wyjaśnia, jakie nawyki sprzyjają starzeniu.

W formie 24: nawyki żywieniowe i geny

Zaniedbujesz sen

Sen to jeden z kluczowych aspektów odpowiadających za nasze zdrowie. Ma wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Co więcej, jeśli za mało śpisz, ryzyko zachorowania na wiele chorób rośnie. Badania przeprowadzone na gryzoniach wykazały, że pozbawione snu, zmarły przedwcześnie w ciągi kilku tygodni.

Dr Saluja-Sharma wyjaśnia: "Kiedy śpisz, twoje ciało naprawia komórki, przywraca energię, a twój mózg usuwa toksyny i zbędne produkty z organizmu. Między innymi z tych powodów sen jest niezbędny, a niewystarczająca ilość lub jakość snu sprawi, że będziesz się starzeć".

Jesz przetworzone jedzenie

To co jemy, ma wpływ na to, jak się starzejemy. Ma także wpływ na rozwój chorób przewlekłych, nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dr Saluja-Sharma podkreśla: "Spożywanie diety bogatej w cukier, fast foody, tłuszcze nasycone, rafinowane węglowodany i inną wysoko przetworzoną żywność sprzyja stanom zapalnym i szybko postarza".

Lekarka zaleca zdrową alternatywę w postaci diety bogatej w składniki odżywcze, opartej na owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Dzięki niej możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych schorzeń, a sami będziemy starzeć się wolniej.

Wybierasz media społecznościowe

O tym, jak ważne są relacje w życiu każdego człowieka, świadczy słynne badanie Harvard Study of Adult Development, w którym analizowano przypadki 700 mężczyzn, od kiedy byli nastolatkami. Analiza wykazała, że osoby, które są bardziej związane z innymi ludźmi np. przyjaciółmi i rodziną, byli zdrowsi, szczęśliwsi i przede wszystkim – żyli dłużej niż samotni.

Ekspertka wyjaśnia: "Interakcje w mediach społecznościowych nie są równoważne z interakcjami w prawdziwym życiu i mogą w rzeczywistości promować samotność. Korzystanie z mediów społecznościowych może być również szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego i wiąże się ze zwiększonym lękiem i depresją".

Pijesz za dużo

Spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu wiąże się m.in. zachorowaniami na choroby wątroby. Alkohol postarza, powoduje odwodnienie organizmu. Picie wpływa na kondycje skóry i jej starzenie, ponieważ sprzyja powstawaniu zmarszczek i obrzęków. Napoje alkoholowe negatywnie wpływają również na ilość i jakość snu.

Specjalistka medycyny stylu życia tłumaczy: "Dla kobiet i mężczyzn powyżej 65. roku życia umiarkowane picie oznacza picie do jednego drinka dziennie. W przypadku mężczyzn w wieku 65 lat i poniżej dwa drinki dziennie są uważane za umiarkowaną ilość".

Masz siedzący tryb życia

Ludzie, którzy cieszą się zdrowiem, wcale nie spędzają wielu godzin na siłowni. Wystarczy aktywny tryb życia, w którym aktywność fizyczna jest częścią codziennej rutyny. Niestety, większość z nas prowadzi głównie siedzący tryb życia, a to sprzyja stanom zapalnym i przyspiesza starzenie.

Ekspertka zaznacza: "Najlepiej byłoby, gdybyśmy wszyscy spróbowali poświęcić określoną ilość czasu na ćwiczenia przynajmniej 5 razy w tygodniu. Optymalne jest co najmniej 30-60 minut dziennie. Ale kiedy dążymy do tego celu, powinniśmy czuć się dobrze z włączeniem w nasze życie jakiejkolwiek wzmożonej aktywności fizycznej".

- Jednocześnie możemy również zmienić naszą codzienną rutynę, aby była mniej siedząca. Na przykład chodzenie po schodach zamiast windą, parkowanie dalej na parkingu lub odbieranie połączeń podczas spaceru – dodaje dr Ritu Saluja-Sharma.