Tę grupę krwi ma ok. 50 osób na całym świecie. Czym jest "złota krew"?

2022-09-29 10:46

Istnieją cztery podstawowe grupy krwi, o których z pewnością każdy wie. Podział na grupy krwi związany jest z występowaniem czynika Rh, czyli białka znajdującego się w krwinkach czerwonych. Na ten moment u człowieka opisano 32 takie układy. Choć za najrzadziej występującą grupę krwi uchodzi grupa AB Rh-, to okazuje się, że istnieje jeszcze jedna, bardzo mało znana grupa krwi. Na całym świecie ma ją zaledwie 50 osób!

Ampułki z krwią
Autor: Getty Images

Najbardziej unikatowa krew na świecie

Naukowy termin określający najrzadszą grupę krwi to Rhnull (Rhesus null), czyli Rh 0. Ze względu na swoją wyjątkowość, tę grupę krwi nazywa się również „złotą krwią”. Aby zrozumieć unikatowość tej grupy krwi, należy zwrócić uwagę na podział grup krwi.

Jeśli chodzi o podział grup krwi, najważniejsze są grupy główne AB0 i układy Rh.

  • Grupa 0 nie ma antygenu w krwinkach
  • Grupa A – ma antygen A
  • Grupa B – ma antygen B
  • Grupa AB ma antygeny A i B

Oprócz tego w surowicy krwi znajdują się przeciwciała, które są skierowane przeciwko nieobecnemu w krwinkach antygenowi:

  • Grupa 0 – ma przeciwciała anty-A i anty-B
  • Grupa A – przeciwciała anty-B
  • Grupa B – przeciwciała anty-A
  • Grupa AB – brak przeciwciał.

Ponadto, oprócz antygenów A i B można określić równie antygen D. Jeśli antygen D występuje, można mówić o grupie krwi Rh dodatniej. Ma go aż 85 procent społeczeństwa.

Jeśli antygen D nie występuje, wtedy mówimy o grupie Rh ujemnej. Łącznie istnieje 61 antygenów grup krwi. Podział na dodatnie i ujemne odnosi się tylko i wyłącznie do antygenu D.

Jedyną grupą krwi, która nie zawiera żadnego z 61 antygenów jest tzw. "złota krew".  Nie jest ani dodatnia, ani ujemna - Rh 0. To właśnie to czyni ją unikatową. 

Po raz pierwszy krew Rh 0  została zidentyfikowana i opisana w 1961 r. u rdzennej Australijki. Do tej pory oficjalnie potwierdzono 43 przypadki tej grupy krwi na całym świecie.

Czytaj też: Grupy krwi - czym jest grupa krwi i jak się ją dziedziczy?

Plusy i minusy "złotej krwi"

Grupa Rh 0, podobnie jak inne grupy krwi, jest dziedziczna. Przyczyną wystąpienia tej grupy krwi jest mutacja w genie RHCE odziedziczona po każdym z rodziców, rzadkie zjawisko znane jako dziedziczenie autosomalne recesywne, gdy osoba dziedziczy dwie kopie zmutowanego genu, po jednej od każdego z rodziców.

Krew Rh 0 jest uważana za „uniwersalną” krew dla każdego z rzadkimi grupami krwi w układzie Rh, ponieważ nie zawiera żadnego z antygenów, które mogłyby wywołać alarm dla układu odpornościowego. Oznacza to, że Rh 0 ma ogromny potencjał do transfuzji krwi.

Problem pojawia się niestety, gdy to nosiciel grupy Rh 0  potrzebuje transfuzji krwi. Znalezienie zgodnego dawcy "złotej krwi" może być niezwykle trudne. Każda inna krew jest niekompatybilna, ponieważ będzie zawierała kilka antygenów Rh, do których właściciel złotej krwi jest nadal przyzwyczajony.

Posiadanie grupy Rh 0 wiąże się również z pewnymi komplikacjami zdrowotnymi. Czerwone krwinki pozbawione białek Rh mają nieprawidłowości strukturalne, które mogą powodować ich łatwe pękanie lub „wyciekanie”.

Zdaniem eksperta: Morfologia krwi z rozmazem