Te badania mogą wykryć raka. Zrobisz je za darmo do końca roku
Badamy się, kiedy coś nam dolega, a często to już za późno. Choroba może być w zaawansowanym stadium i szanse na wyleczenie spadają. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, o której wciąż przypominamy. Program “Profilaktyka 40 Plus” to darmowy pakiet ważnych badań. Dzięki nim możemy wykluczyć występowanie wielu chorób.
Program “Profilaktyka 40 Plus” planowo miał zakończyć się już 30 czerwca. Lekarze jednak apelowali, aby tego rodzaju rozwiązania pozostawić na stałe i zachęcić pacjentów do badań. Ministerstwo Zdrowia po części odpowiedziało na tę potrzebę i zdecydowało przedłużyć czas trwania programu. Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada, że program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 roku.
“Profilaktyka 40 Plus” może uratować ci życie
W Polsce aż 23 mln osób ma prawo do skorzystania z pakietu badań realizowanego w ramach programu “Profilaktyka 40 Plus”. Wizja zakończenia projektu mocno zaniepokoiła lekarzy, którzy wskazali, że dzięki temu rozwiązaniu udało się na wczesnym etapie zdiagnozować różne niebezpieczne choroby.
W grę wchodzi cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy choroby nerek, tarczycy, wątroby i wiele innych. Pomysł realizowany jest w ponad tysiącu poradni w całym kraju, a z danych wynika, że do tej pory skorzystało z niego ponad 2,8 mln osób, przy czym niemal 400 tys. zrobiło badania ponownie.
Specjaliści zaznaczają, że dzięki badaniu kału na krew utajoną istnieje realna szansa na wczesne wykrycie raka jelita grubego. Jeśli wynik będzie dodatni, lekarz ma prawo poszerzyć diagnostykę i zlecić kolonoskopię. Wczesne rozpoznanie ewentualnego nowotworu wpływa na rokowania i przebieg leczenia, zanim nowotwór przejdzie w następne stadium.
Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że pacjenci w ramach programu “Profilaktyka 40 Plus” są ważeni i mierzeni. Dzięki temu określa się ich BMI i łatwo ocenić, czy nie doszło do nadwagi lub otyłości, które wiążą się z poważnymi konsekwencjami - w tym chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. zawałem, udarem mózgu).
Głównym celem programu jest uświadomienie i przypomnienie pacjentom, że znaczna część chorób nie boli i rozwija się w ukryciu. To z kolei opóźnia diagnostykę, a w efekcie wydłuża czas leczenia i zmniejsza szansę na odzyskanie zdrowia.
Dlatego nie należy czekać, aż coś zacznie nam dolegać, ale wykonać odpowiednie badania, by upewnić się, że jesteśmy zdrowi. A nawet jeśli wyniki wskażą jakieś nieprawidłowości, od razu zyskamy możliwość właściwego leczenia, powstrzymując tym samym rozwój choroby.
Profilaktyka 40 plus - jakie badania wykonasz na NFZ?
Badania profilaktyczne przeznaczone dla osób po 40. roku życia to specjalnie stworzone pakiety z podziałem na płeć. Poniżej przypominamy, jakie badania przysługują kobietom, a jakie mężczyznom. Lista jest długa, ale doskonale obrazuje fakt, że czasem brak dolegliwości nie idzie w parze ze zdrowiem i faktycznym stanem organizmu.
“Profilaktyka 40 Plus” - badania dla kobiet:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- poziom glukozy we krwi;
- AlAT, AspAT, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
“Profilaktyka 40 Plus” - badania dla mężczyzn:
- morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- stężenie glukozy we krwi;
- AlAT, AspAT, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity;
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Szczegółowy opis poszczególnych badań i ich znaczenie znajduje się TUTAJ.