Tabletka molnupiravir na COVID-19 skuteczna na każdy wariant koronawirusa

2021-12-02 12:16

Amerykański koncern Merck & Co poinformował, że jego lek Molnupiravir będzie skuteczny na każdy wariant koronawirusa. Preparat został opracowany we współpracy z firmą Ridgeback Biotherapeutics.

Tabletka molnupiravir na COVID-19 skuteczna na każdy wariant koronawirusa.
Autor: Getty Images

O skuteczności leku Molnupiravir na COVID-19 poinformowała wiceprezes amerykańskiej firmy farmaceutycznej Daria Hazuda. Jak podkreśliła, preparat wykazuje silne działanie w przypadku każdego wariantu wirusa SARS-CoV-2.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) postawiła jednak warunek. Lek musiał zostać poddany analizie przeprowadzonej przez grupę rządowych ekspertów przed ewentualnym dopuszczeniem go na rynek.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Decyzja komitetu FDA ws. leku na COVID-19

We wtorek (30.11) komitet doradczy FDA prowadził rozmowy na temat skuteczności leku Molnupiravir na COVID-19. Ostatecznie zagłosował za zaleceniem awaryjnego zezwolenia na stosowanie tego preparatu, mimo że pojawiły się wątpliwości. Eksperci wyrazili obawy czy lek jest rzeczywiście użyteczny i czy kobiety w ciąży lub matki karmiące powinny mieć do niego dostęp ze względu na kwestie bezpieczeństwa.  

Jak powiedział John Coffin, mikrobiolog z Tufts University, „nie jest pewny, czy naprawdę to lek, na który czekaliśmy, ale jest to ten, który mamy w tej chwili”. Zdaniem lekarza Michaela Grena w Szpitalu Dziecięcym w Pittsburgh niepokój wzbudza brak innych opcji dla pacjentów, zwłaszcza jeśli „przeciwciała monoklonalne są mniej skuteczne wobec nowszych mutacji COVID-19”.

Głosy ekspertów rozłożyły się 13 do 10. Aby lek mógł wejść do warunkowego stosowania w Stanach Zjednoczonych, koncern Merck & Co musi poczekać jeszcze na ostateczną zgodę wydaną przez FDA oraz amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Lek Molnupiravir jest przeznaczony do leczenia pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami COVID-19, u których występuje zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Stosuje się go co 12 godzin przez pięć dni po wystąpieniu objawów. Preparat może być też podawany pacjentom w domu.

Lek Pfizera czeka też na zgodę FDA

Koncern farmaceutyczny Pfizer złożył w listopadzie wniosek do FDA o udzielenie zgody na stosowanie leku o nazwie Paxlovid w leczeniu COVID-19. Jak pokazują wyniki testów, preparat zmniejszył liczbę zgonów i hospitalizacji wśród osób zakażonych koronawirusem.

Co więcej, Pfizer planuje udostępniać innym firmom farmaceutycznym produkowanie tańszej wersji leku na COVID-19. Podpisał już umowę. Dzięki temu terapia będzie dostępna w 95 krajach.

Z informacji podanych przez AP, niektórzy eksperci medyczni sądzą, że leczenie COVID-19 będzie polegało na podawaniu kilku leków w celu zapewnienia ochrony przed różnymi skutkami zakażenia wirusem.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?