Ta praktyka przywróci chore serce do zdrowia. Wystarczy 20 minut dziennie
Medytacja ma wiele zalet, które udowadniane są przez naukowców na całym świecie. Niesie ona za sobą wyraźnie korzyści dla mózgu i całego ciała. Odkryto jej kolejne zbawienne działanie – szczególnie dla osób, które cierpią na choroby serca.
Medytacja to nie tylko siedzenie ze skrzyżowanym nogami i zamkniętymi oczami. To coś znacznie więcej, czyli trening świadomości, który polega na ćwiczeniu umysłu. Wykorzystuje się w niej technikę m.in. uważności (tzw. mindfulness), oddechu i skupienia umysłu na konkretnym obiekcie, myśli lub aktywności.
Korzyści z medytacji
Jak przekazali portugalscy naukowcy podczas kongresu naukowego ESC Preventive Cardiology 2023 Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, praktyka medytacji sprzyja poprawie kondycji psychicznej i jakości życia pacjentów z chorobami serca.
To wniosek, które płynie z najnowszych obserwacji w ramach programu rehabilitacji sercowo-naczyniowej. Zaproszono do udziału osoby w wieku około 65 lat, u których zdiagnozowano chorobę wieńcową. Spośród nich 20 proc. stanowiły kobiety.
Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa miała zapewnioną standardową opiekę, a druga w ramach terapii praktykowała medytację tzw. Karuna. Ta technika serdecznego współczucia koncentruje się na oddychaniu i myślach.
Medytacja pomocna w rehabilitacji kardiologicznej
Uczestnicy przez miesiąc, raz w tygodniu 90-minutowe mieli sesje medytacyjne ze wsparciem nauczycieli. W drugim etapie przez trzy miesiące musieli już sami praktykować medytację – zwykle trening miał trwać 20 minut, a następnie raz w tygodniu odpowiadali przez telefon na pytania naukowców dotyczące samopoczucia. Do analizy kondycji psychicznej uczestników wykorzystano:
- skalę odczuwanego stresu,
- skalę lęku Becka,
- skalę depresji Becka,
- kwestionariusz jakości życia związanej ze zdrowiem (HeartQoL).
Jak pokazują wyniki, u osób, które praktykowały medytację, nastąpiło średnio obniżenie o 44 proc. poziomu depresji, 31 proc. – stresu i 29 proc. lęku. Według naukowców w grupie badanej jakość życia podskoczyła o 60 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Uczestnicy odczuli znaczną poprawę, ponieważ przed badaniami często uskarżali się na przygnębienie i wewnętrzny niepokój.
- Medytacja jest łatwa do praktykowania, można ją wykonać niemal wszędzie i nie wymaga żadnego sprzętu. Nasze badanie sugeruje, że medytacja może być niezwykle pomocnym dodatkiem do standardowe rehabilitacji ruchowej – skomentowała główna autorka badania i nauczycielka medytacji Ana Luisa Vitorina Monteiro z Uniwersytetu Lizbońskiego w Portugalii. Wyraziła też nadzieję, że te ustalenia mogą być dobrym bodźcem do "dokonywania zdrowszych wyborów dotyczących stylu życia".
Polecany artykuł: