Ta grupa może częściej doświadczać objawów long COVID. Winny jest temu "zły" cholesterol

2022-08-16 10:45

Long COVID lub długi ogon COVID dotyka blisko 40 proc. osób, które przeszły infekcję. Brytyjscy naukowcy przedstawili nowe informacje na temat długotrwałych dolegliwości po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Osoby, które mają podwyższony cholesterol i nie podejmują działań w celu jego obniżenia, częściej doświadczają objawów tzw. długiego COVID. O swoim odkryciu naukowcy napisali na łamach serwisu MedRxiv.

Mężczyzna w komunikacji miejskiej
Autor: Getty Images

O długim COVID jest mowa, gdy ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od momentu wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Musi się ona utrzymywać przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić żadną inną chorobą. Tak wynika z definicji podanej przez Światową Organizację Zdrowia. Long COVID może nawet dotykać połowy ozdrowieńców i daje różne objawy m.in. chroniczne zmęczenie, mgła mózgowa, bezsenność, duszność i uporczywy kaszel, utrata węchu, problemy z układem krążenia, objawy neurologiczne, depresja, ucisk w klatce piersiowej czy ból stawów i mięśni. Mogą utrzymywać się nawet do sześciu miesięcy.

Ustalili związek między "złym" cholesterolem a long COVID

Zaskakujący związek długotrwałymi objawami COVID-19 a nadmiarem "złego" cholesterolu, który odkłada się w tętnicach jako blaszka miażdżycowa i zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe. Naukowcy to ustalili w wyniku prac nad kolejnym etapem badań ZOE Health Study. Zaliczane są one do jednych z największych analiz na świecie nad zdrowie i dietą. Osoby, które biorą w nich udział, samodzielnie zgłaszają symptomy różnych chorób, w tym COVID-19, za pomocą przenośnych urządzeń telefonicznych.

Zespół naukowców z King’s College London w Wielkiej Brytanii dowiódł, że "zły cholesterol" (ang. low density lipoproteins, w skrócie: LDL) wiąże się z objawami long COVID. Do tej analizy zaangażowano blisko pięć tys. uczestników po przebyciu zakażenia koronawirusem. Wiele z nich przeszło infekcję bezobjawowo lub miało jedynie lekkie objawy, zatem nie wymagały hospitalizacji. Pozostała część badanych skarżyła się na długotrwale objawy pocovidowe, m.in. ból głowy, kaszel i zmęczenie. W badaniu wzięły udział również osoby, który przez ponad miesiąc doświadczały podobnych objawów do COVID-19. Uzyskały one negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Te osoby mogą częściej doświadczać objawów long COVID

Naukowcy pobrali krew od każdego uczestnika, co pozwoliło im dostrzec wszelkie kluczowe różnice. Okazało się, że podobnie wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi mieli zarówno uczestnicy z long COVID, jak i ci, którzy mieli podobne dolegliwości, ale podczas testów uzyskały negatywny wynik. Co więcej, zdaniem badaczy w obu grupach zidentyfikowano we krwi podobny zestaw związków charakterystycznych osób zagrożonych chorobami serca i cukrzycą.

Główny autor badania dr Marc Österdahl wyjaśnił, że ta różnica w zawartości tłuszczu we krwi była widoczna u osób, które przeszły bezobjawowo COVID-19, w porównaniu z osobami z długotrwałymi objawami tej infekcji. – Markery u uczestników bezobjawowych miały zdrowszy wzorzec, o którym wiemy, że wiąże się z niższym ryzykiem zawałów serca i cukrzycy. Osoby z long COVID wykazywały wyższy poziom "złego" cholesterolu i niezdrowych kwasów tłuszczowych – dodał.

Specjalista ds. badań klinicznych zwrócił uwagę, że w badaniu nie znaleziono różnic w profilach osób dotkniętych long COVID i tych, którzy mieli podobne długotrwale dolegliwości do infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Co więcej, nie odkryto powiązania między czasem trwania choroby a mikrobiomem jelitowym w okresie rekonwalescencji.

Analiza, przeprowadzona przez brytyjskich badaczy z King’s College London, nie została jeszcze zrecenzowana. Z jej szczegółowymi wynikami można zapoznać się w serwisie "MedRxiv".