Ta choroba zwiększa ryzyko udaru. Objawia się bólem i wysypką

2022-10-31 13:28

Nowe badanie ujawnia mechanizmy stojące za związkiem między półpaścem a ryzykiem wystąpienia udaru. Pacjenci są bardziej narażeni na udar nawet przez rok od zakończenia infekcji. Wyniki obserwacji zostały opublikowane w "The Journal of Infectious Diseases".

Przeszedłeś tę chorobę? Ryzyko udaru jest większe przez rok po jej upływie
Autor: Getty Images Przeszedłeś tę chorobę? Możesz być narażony na udar

Naukowcy z University of Colorado postanowili bliżej przyjrzeć się powodom, dla których pacjenci z przebytym półpaścem są bardziej narażeni na udar mózgu. Okazuje się, że odpowiedź leży w pęcherzykach lipidowych zwanych egzosomami, które przenoszą białka i informacje genetyczne między komórkami.

Półpasiec. Jak go rozpoznać i jak leczyć?

Półpasiec zwiększa ryzyko udaru

Objawy półpaśca trudno przeoczyć, charakteryzuje go bowiem nie tylko dokuczliwa wysypka, ale i wyraźny ból. Osoby, które przeszły tę infekcję mogą nie wiedzieć, że przez rok po zakażeniu są bardziej narażone na wystąpienie udaru, nawet gdy objawy półpaśca już ustąpią.

Zespół naukowców postanowił zbadać dokładne powiązania między półpaścem a udarem. Oto ich wnioski:

„Egzosomy przenoszą patogenny ładunek, który może powodować zakrzepicę i stan zapalny z dala od miejsca rzeczywistej infekcji” – powiedział główny autor badania. „To może ostatecznie doprowadzić do udaru u pacjentów” - dodał.

Naukowcy pobrali próbki osocza od 13 pacjentów z półpaścem i od 10 pacjentów, u których półpaśca nie stwierdzono. Pobrano je w czasie infekcji oraz po 3 miesiącach od jej zakończenia. Naukowcy odkryli egzosomy, które mogą powodować zakrzepy krwi u osób z półpaścem. Ponadto, zaobserwowali także prozapalne egzosomy, które stwarzają ryzyko udaru.

Według naukowców, w niektórych przypadkach wirus może nie powrócić do stanu utajenia, a stan prozapalny może utrzymywać się nawet po zakończeniu leczenia i zniknięciu wysypki. To właśnie może być głównym powodem wystąpienia potencjalnego udaru.

Jak uniknąć udaru po półpaścu?

Według jednego z autorów badania, może w tym pomóc wydłużenie czasu stosowania środków przeciwwirusowych z dodatkiem leków przeciwpłytkowych i przeciwzapalnych.

W zmniejszeniu ryzyka udaru mogą także pomóc szczepionki przeciwko półpaścowi, szczególnie u osób ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka udaru. Potrzebne są dalsze badania na większej kohorcie, jednak to, co ustalili badacze może przyczynić się do zmiany podejścia w leczeniu tej groźnej, przewlekłej infekcji.