Ta choroba mocno obciąża gospodarkę. Koszty to prawie 3 miliardy rocznie

2024-04-19 13:47

“Lepiej zapobiegać niż leczyć” to powiedzenie ma mocny wydźwięk również w kontekście finansowym. Nie tylko cukrzyca, czy nowotwory to choroby mocno obciążające budżet. Z najnowszego raportu wynika, że depresja również daje się we znaki sferze ekonomicznej i cierpi na tym polska gospodarka.

Ta choroba mocno obciąża gospodarkę. Koszty to prawie 3 miliardy rocznie
Autor: Fot. Getty Images

Najnowszy raport autorstwa UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl, pt. “Depresja wciąż mocno dotyka Polaków. Ile to kosztuje gospodarkę?”, wskazuje na poważne problemy. Tym razem w grę wchodzą kwestie finansowe, a dane są porażające.

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc

Depresja niszczy nie tylko psychikę. Odczuwa to gospodarka 

Kondycja psychiczna Polaków to temat, który w ostatnim czasie mocno wybrzmiewa na różnych polach. Pokłosie pandemii, wojny na Ukrainie, czy wysokiej inflacji tylko pogarsza sytuacje i przyczynia się po wzrostu ilości zaburzeń. Jako główne dolegliwości pacjenci zgłaszali uczucie zmęczenia oraz brak energii (34,3%), obniżenie nastroju (32,3%) oraz zaburzenia snu (27,6%).

Tegoroczne badanie wykazało, że nawet 66,6% Polaków odczuwa objawy, które wskazują na depresję. Pocieszeniem, aczkolwiek niewielkim jest fakt, że jeszcze w ubiegłym roku odsetek sięgał 72,8%. Eksperci wskazują, że zmiana może być podyktowana wyhamowaniem inflacji, co mogło nieco uspokoić i obniżyć poczucie zagrożenia, czy braku stabilizacji wpływając tym samym na poprawę samopoczucia. 

- Wzrost cen zwiększył poziom stresu wśród ludzi. Brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb doprowadził do frustracji i poczucia bezradności. Niepewność finansowa i obawy związane z zachowaniem standardu życia zwiększyły niepokój wśród Polaków - wyjaśnia Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.

Specjalista zaznaczył, że tylko w ubiegłym roku odnotowano wzrost nieobecności w pracy z powodu epizodów i zaburzeń depresyjnych o 7,85% rok do roku. To z kolei przełożyło się na straty gospodarcze w wysokości co najmniej 2,8 mln złotych. Warto zaznaczyć, że koszt nie zawiera wydatków związanych z koniecznością zapewnienia zastępstwa, czy przeprowadzania procesów rekrutacyjnych i wdrażania nowych osób w obowiązki oraz utratą klientów.

Chorują nie tylko dorośli. Jest wielu małych pacjentów

Z najnowszego raportu wynika, że problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają nie tylko dorosłych, o czym mówi się coraz częściej. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia ukazują, że tylko w 2022 roku refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiono dla 1,6 mln dzieci powyżej 7. roku życia.

Choć te statystyki są zatrważające, to dane dotyczące 2023 roku ukazują, że jest coraz gorzej. Tylko od stycznia do czerwca 2023 receptę na leki antydepresyjne wystawiono aż dla 1,3 mln małych pacjentów. Zatem dane za ubiegły rok mogą się zamknąć ze znacznie wyższą liczbą chorych niż dotąd.

Raport zwraca także uwagę na fakt, że sama opieka nad osobami ciepiącymi na zaburzenia zdrowia psychicznego jest kosztowna. Problem nasila się kiedy pacjent nie otrzymuje odpowiedniej pomocy, lub jest ona zapewniona zbyt późno, przez co wymaga leczenia długoterminowego w tym nawet wielomiesięcznej hospitalizacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki