Szybki test dla nauczycieli i uczniów. Wykrywa wirusa SARS-CoV-2 w kwadrans

2021-02-05 14:26

O bezpieczeństwo nauczycieli i uczniów w szkołach zadbała niemiecka firma nal von miden. Opracowała szybkie testy „dedicio® COVID-19-Antigentest plus” zapewniające wiarygodny wynik w ciągu kilkunastu minut. Ten test jest już dostępny w Polsce.

Szybki test dla nauczycieli i uczniów.
Autor: Getty Images

Test „dedicio® COVID-19-Antigentest plus” zadbać o bezpieczeństwo nauczycieli i uczniów w szkole w dobie pandemii COVID-19. Dyrektor niemieckiej firmy nal von mindem GmbH Roland Meißner przekazał, że ten szybki test został zaprojektowany jako narzędzie łatwe do zrozumienia i proste w użyciu. - Gdyby każdy uczeń i każdy nauczyciel regularnie wykonywał szybki test, możliwe byłoby bezpieczne uczęszczanie do szkoły – powiedział. Test może pomóc w dalszym ograniczeniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki niemu każdy zarażony wirusem zostanie szybko zidentyfikowany, przez co inne osoby będą lepiej chronione.

Test polega na pobraniu wymazu z dolnej części nosa. - Jest to znacznie wygodniejsze niż głęboki wymaz z nosogardła lub gardła, co było konieczne w przypadku poprzednich szybkich testów. Ponadto każdy uczeń może z łatwością samodzielnie pobrać taki wymaz z dolnej części nosa – stwierdził Roland Meißner.

Zalety szybkiego testu „dedicio® COVID-19-Antigentest plus”

Cechami, jakimi wyróżnia się test „dedicio® COVID-19-Antigentest plus”, są swoistość 99,99 proc. i czułość 97,09 proc. - Dane dotyczące wydajności nowego testu są doskonałe, a test jest dzięki temu wyjątkowo bezpieczny – powiedział Roland Meißner. Pozytywne wyniki muszą być jednak potwierdzone testem PCR (test laboratoryjny) zgodnie z ustawą o ochronie przed zakażeniami.

Poza tym roztwór buforowy potrzebny do przeprowadzenia testu jest już wstępnie porcjowany. Wcześniej był umieszczony w fiolce, więc należało go podzielić na 20 testów. Jak wyjaśnił Roland Meißner, „jest to o wiele łatwiejsze dla uczniów, jeśli mają już dokładną ilość roztworu buforowego potrzebnego do szybkiego testu w małym sterylnym opakowaniu”. W kolejnym kroku uczeń musi wymieszać próbkę wymazu z roztworem buforowym i dodać kilka kropel do załączonej kasety testowej. Wynik z testu będzie do odczytu po 15 minutach.

Według Rolanda Meißnera najlepiej testy rozdawać wszystkim uczniom w klasie, a później przeprowadzić je pod nadzorem nauczyciela. Na platformie YouTube jest dostępny filmik instruktażowy, który wyjaśnia przeprowadzenie testu.

Do tej pory szybkie testy mogły być wykonywane tylko przez profesjonalnych pracowników medycznych i były dla nich dostosowane. Test „dedicio® COVID-19-Antigentest plus” można również wykorzystać w innych dziedzinach. Na przykład na uniwersytetach, by zapewnić studentom bezpiecznie warunki do nauki. Również w firmach wszyscy pracownicy mogliby z łatwością wykonać ten test. Zdaniem Rolanda Meißnera nadaje się też do testowania w aptekach.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

qz-SsqQ-BRfU-gzaC