Sztuczna inteligencja wykryje raka u Polaków? "Umożliwia efektywniejszą diagnostykę"

2023-03-08 9:31

Dwie instytucje w Polsce – centrum medyczne i jednostka badawczo-rozwojowa – podpisały porozumienie, na mocy którego rozpoczną współpracę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wspólnie stworzą m.in. specjalny program i algorytm, który wskaże pacjentów zagrożonych chorobą nowotworową.

Sztuczna inteligencja wykryje raka u Polaków? Umożliwia efektywniejszą diagnostykę
Autor: Getty Images Sztuczna inteligencja wykryje raka u Polaków? "Umożliwia efektywniejszą diagnostykę"

Nowotwory, obok chorób układa krążenia, stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. Ich szybkie diagnozowanie i skuteczne leczenie są wyzwaniami, przed jakimi stoi system ochrony zdrowia. Dzięki rozwojowi nauki, w tym także sztucznej inteligencji, pojawiają się nowe możliwości pomocy pacjentom onkologicznym.

Sztuczna inteligencja jest wsparciem dla lekarzy

Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy planują wykorzystać sztuczną inteligencję (AI) do diagnozowania i leczenia nowotworów. Na mocy podpisanego porozumienia instytucje planują m.in. stworzyć specjalny program i algorytm, który to umożliwi.

- Dzięki nawiązanej współpracy, ogrom dostępnych informacji, które pojawiają się w diagnostyce m.in. białaczek, będziemy mogli weryfikować, porządkować, systematyzować, by w sposób przystępny, efektywnie mogły one zostać wykorzystane do właściwego zdiagnozowania przypadku i oczywiście wdrożenia odpowiedniego, skutecznego procesu leczenia – wyjaśnił prof. Stanisław Góźdź, który pełni funkcję dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Współpraca centrum medycznego z jednostką badawczo-rozwojową, która opracowuje systemy informatyczne umożliwiające m.in. gromadzenie i przetwarzanie informacji, zakłada np. stworzenie zbioru cyfrowych obrazów histopatologicznych prostaty.

Sztuczna inteligencja wesprze lekarzy - w tym przypadku poprzez analizę i ocenę stopnia zaawansowania raka prostaty.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Efektywniejsza i spersonalizowana diagnostyka

Projekt zakłada współprace ośrodków w zakresie wsparcia diagnostyki. - W wyniku podpisanej umowy wspólnie z ŚCO przystąpimy do projektu mającego na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania nowotworów. Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć dostępność do diagnostyki nowotworów, pozwolić na szybsze leczenie, a opracowane rozwiązania zostaną wdrożone i zastosowane w innych ośrodkach badawczych w Polsce – wyjaśnił dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego.

- Rozwój sztucznej inteligencji oraz postępy w obszarze cyfryzacji przyczyniły się do rozwoju nowej ery cyfrowej patomorfologii (tzw. obliczeniowej patomorfologii). Ta nowa dziedzina umożliwia efektywniejszą diagnostykę – diagnostykę spersonalizowaną, ukierunkowaną na konkretnego pacjenta – wyjaśnił dr inż. Piotr Sobecki, kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji w OPI, który odpowiada za współpracę jednostki ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki