Szczepionka Pfizera mniej skuteczna przeciw wariantowi 501Y.V2. Nowe wnioski naukowców z RPA

2021-02-19 14:18

Jak podała agencja prasowa Reuters, w Republice Południowej Afryki przeprowadzono badanie skuteczności szczepionki przeciw dominującemu w tym kraju wariantowi koronawirusa 501Y.V2. Wyniki tej analizy nie są optymistyczne.

Szczepionka na Covid
Autor: Getty Images

Badania laboratoryjne zostały opublikowane w amerykańskim tygodniku „New England Journal of Medicine”. Wynika z nich, że skuteczność szczepionki Pfizera przeciw wariantowi 501Y.V2 może być słabsza o dwie trzecie.

Przedstawiciele władzy RPA są zaniepokojeni tymi wnioskami mimo opinii specjalistów o tym, że nie wiadomo, jak wyniki analiz klinicznych przekładają się na rzeczywistą skuteczność szczepionek.  

Doradcy naukowi mają przedstawić rządowi RPA propozycje, jak zmodyfikować metody walki z pandemią COVID-19. Wcześniejsze analizy pokazały też zmniejszoną skuteczność preparatów firm AstraZeneca, Johnson&Johnson i Novavax w zapobieganiu wirusa po zakażeniu wariantem 501Y.V2.

Z kolei konsultant ds. chorób zakaźnych Peter English wyjaśnił, że analizy nie dowodzą na razie obniżonej skuteczności preparatu Pfizera. Dlatego, że dla ochrony przed COVID-19 ważne są dwa czynniki: odporność komórkowa i poziom antyciał. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jaki wysoki poziom neutralizujących antyciał, by uzyskać właściwą odpowiedź immunologiczną.

Akcja szczepień z preparatem Johnson&Johnson

O tym, że RPA będzie pierwszym krajem, który zacznie szczepienia preparatem Johnson&Johnson, poinformowały jego władze. Chcą zastąpić w ten sposób szczepionkę AstraZeneca ze względu na jej niewystarczającą skuteczność wobec południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa. Wykazały to ostatnie badania kliniczne.

Szczepionka Johnson&Johnson nie została jak dotąd dopuszczona przez żaden kraj do użytku. W RPA ma ruszyć akcja szczepień medyków tym preparatem w ramach dodatkowych badań.  

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała rekomendację stosowania szczepionki AstraZeneca w krajach, w których szaleje wariant B.1351. Zdaniem ekspertów ten rodzaj szczepionki zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i śmiercią.

Minister zdrowia RPA Zweli Mkhize przekazał, że rząd oczekuje wkrótce dostawy 500 tys. dawek szczepionki Pfizera oraz około 7 mln dawek do czerwca. Do tej pory w tym kraju zdiagnozowano blisko 1,5 mln zakażeń koronawirusem.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?