"Świecące" maseczki wykrywają koronawirusa. "Łatwy zestaw testowy dla każdego"

2021-12-08 13:13

Japończycy opracowali maseczki ochronne, które świecą pod wpływem promieni ultrafioletowych, jeśli znajdują się na nich ślady obecności koronawirusa. Wynalazek ma pomóc szybko i łatwo wykrywać infekcję, a technologia oparta jest na przeciwciałach pozyskanych ze strusich jaj.

Świecące maseczki wykrywają koronawirusa
Autor: Getty Images

Autorami wynalazku jest zespół badawczy z Uniwersytetu Prefekturalnego Kioto, którym kieruje prezes uczelni Yasuhiro Tsukamoto.

Prace nad innowacyjnymi maseczkami rozpoczęły się jeszcze w 2020 r, kiedy naukowcy wstrzyknęli samicom strusia zdezaktywowane, niegroźne dla zdrowia koronawirusy, by następnie pobrać przeciwciała ze złożonych przez nie jaj.

Poradnik Zdrowie: Boże Narodzenie w czasach COVID-19

Następnie opracowali specjalny filtr, który znajduje się wewnątrz maseczki. Filtr można wyciągnąć, spryskać fluorescencyjnym barwnikiem z przeciwciałami i oświetlić światłem ultrafioletowym. Jeśli na filtrze znajdują się koronawirusy, na powierzchni filtra pojawi się świetlista plama.

W dalszej kolejności naukowcy przeprowadzili badania, w czasie których 32 zakażone koronawirusem osoby nosiły nowo opracowane maseczki przez okres do 10 dni. Filtry z wszystkich tych maseczek świeciły w świetle UV, przy czym blask słabł wraz ze zmniejszaniem się ilości wirusa w organizmach uczestników badania.

Zespół planuje teraz przeprowadzić kolejny taki eksperyment z udziałem 150 osób. Ale badacze są już pewni sukcesu: noszący maseczkę Yasuhiro Tsukamoto, główny autor badania, wykrył u siebie zakażenie koronawirusem, gdy filtr z noszonej przez niego maseczki zaświecił w świetle UV. Później infekcję potwierdziło badanie PCR.

Zespół badaczy liczy, że sprzedaż maseczek rozpocznie się na początku przyszłego roku. „Możemy masowo produkować przeciwciała ze strusi niewielkim kosztem. Chcę, by w przyszłości stało się to łatwym w użyciu zestawem testowym dla każdego” – powiedział Yasuhiro Tsukamoto.