Światowy Dzień Zespołu Downa znowu w Polsce – druga edycja akcji Linia Prosta

2018-03-21 8:42

Weź udział w drugiej odsłonie kampanii #LiniaProsta, której celem jest zbiórka środków na funkcjonowanie projektu „Mieszkanie chronione”. Inicjatywa ma pomagać osobom z zespołem Downa w nabywaniu umiejętności koniecznych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa.

Z zespołem Downa wiąże się wiele mitów społecznych, w tym przekonanie, że wszystkie osoby dotknięte nim nie mogą samodzielnie funkcjonować. Kampania #LiniaProsta walczy z tymi stereotypami. Już drugi rok z rzędu zachęca do wsparcia osób z zespołem Downa i ich rodzin i w ten sposób pomóc im żyć w społeczeństwie.

Jak można pomóc?

W tym roku każdy może dołożyć swoją cegiełkę, by dać osobom z zespołem Downa szansę na samodzielne życie. Na stronie pomagamy.im/liniaprosta można dołączyć do kampanii #LINIAPROSTA i wesprzeć zbiórkę na projekt „Mieszkanie chronione”. Celem trwającej do 30 kwietnia 2018 roku akcji jest sfinansowanie funkcjonowania mieszkania, w którym podopieczni Stowarzyszenia Bardziej Kochani przez kolejny rok będą uczyć się wykonywać codzienne czynności, by w przyszłości dzięki temu móc samodzielnie funkcjonować. Roczny koszt utrzymania mieszkania treningowego to 200 tysięcy złotych. Ta suma to nie tylko czynsz – to również żywność, pensje terapeutów czy transport.

Telewizja Lifetime i Stowarzyszenie Bardziej Kochani zapraszają do tej akcji wszystkich ludzi dobrej woli, którzy 21 marca będą chcieli wyrazić swoje wsparcie dla osób z zespołem Downa i ich rodzin. Wystarczy narysować na dłoni poprzeczną linię, zrobić zdjęcie, zamieścić je tego dnia w swoich kanałach społecznościowych razem z hasztagiem #LiniaProsta z zaproszeniem do odwiedzenia strony pomagamy.im/liniaprosta.

O mieszkaniu chronionym

W Polsce istnieje niewiele ośrodków, w których osoby z zespołem Downa i upośledzeniem umysłowym uczą się jak samodzielnie funkcjonować. Projekt Stowarzyszenia Bardziej Kochani, wspierany przez kampanię #LINIAPROSTA, ma na celu rehabilitację usamodzielniającą podopiecznych. W mieszkaniu tym, pod okiem opiekunów uczą się oni samodzielnego życia, poprzez różnego rodzaju treningi np. kulinarne czy porządkowe. Aby każdy z lokatorów czuł się komfortowo i mógł maksymalnie skorzystać z sesji treningowych, mieszkanie przeznaczone jest dla czterech osób i ma charakter rotacyjny. Można przebywać w nim od kilku tygodni do trzech miesięcy.

Warto wiedzieć

Stowarzyszenie BARDZIEJ KOCHANI działa od 1997 roku i prowadzi specjalistyczny punkt informacji i wsparcia, w ramach którego działa telefon zaufania. Organizuje konferencje naukowe, warsztaty i szkolenia dotyczące zespołu Downa. Dodatkowo proponuje małym dzieciom zajęcia wspomagające rozwój, konsultacje i warsztaty, a dla starszych zajęcia sportowe, basenowe. Stowarzyszenie BARDZIEJ KOCHANI jest organizacją pożytku publicznego (OPP), KRS 0000032355.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE