Stulatka "oddała" wątrobę do przeszczepu. Stała się najstarszym na świecie dawcą organów

2022-11-14 10:10

Stulatka z Włoch stała się najstarszym na świecie dawcą narządów. Mimo sędziwego wieku, wątroba kobiety była na tyle zdrowa, że nadawała się do przeszczepienia. Rodzina wyraziła zgodę na pobranie organu, co uratowało życie pacjenta z listy oczekujących.

Stulatka stała się najstarszym dawcą organów na świecie
Autor: Getty Images Stulatka stała się najstarszym dawcą organów na świecie

Transplantację przeprowadzono w szpitalu w Pizie. Wątroba pochodziła od kobiety, która zmarła w wieku 100 lat i 10 miesięcy. Włoszka stała się najstarszym na świecie dawcą, od którego pobrano cały narząd miąższowy. 

Gadaj Zdrów, odc. 2 Transplantacja

Stulatka najstarszym dawcą narządów 

Kobieta zmarła w szpitalu San Giovanni di Dio we Florencji. Powodem zgonu był krwotok mózgowy. Sekcja zwłok wykazała, że wątroba zmarłej nadaje się do przeszczepu. Rodzina Włoszki zgodziła się na pobranie narządu, który chwilę po tym został przewieziony do Centrum Transplantacji w Pizie.

Udany przeszczep: " Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie"

Wątrobę pacjentki otrzymała osoba z listy oczekujących. - Przeszczep został przeprowadzony po wdrożeniu procedur bezpieczeństwa biorcy, na wszystkich etapach procesu opieki przed i po przeszczepie – powiedział Paolo De Simone, dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie.

- Po ocenie charakterystyki klinicznej dawcy przystąpiliśmy do weryfikacji jakości narządu (...) Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie - dodał.

Pierwszy taki przypadek

Dyrektor włoskiego Krajowego Centrum Transplantacji Massimo Cardillo wyjaśnił, że nigdy wcześniej nie było takiego przypadku. 

- Na poziomie międzynarodowym nie istnieje dawstwo narządów miąższowych od osób, które zmarły w wieku powyżej stu lat, a jedynie przeszczepy tkanek, na przykład rogówki - wyjaśnił.

Wcześniejsza "rekordzistka" miała 97 lat

Wcześniejszy "rekord" należał do 97-letniej kobiety, która zmarła w październiku 2021 roku. Massimo Cardillo tłumaczy, że dzięki takim możliwościom, wiele pacjentów zyskuje nowe życie.

- Potrafimy działać w zakresie jak najlepszego wykorzystania wszystkich narządów, w tym pochodzących od osób w bardzo podeszłym wieku. Dzięki temu możemy zapewnić skuteczną odpowiedź na potrzeby ponad 8000 pacjentów w naszym kraju, którzy oczekują na przeszczep - zapewnił.