Studenci uczelni artystycznych "poskramiają cukrzycę"

2019-11-13 13:20

Cukrzyca to problem, który może dotyczyć każdego. W Polsce choruje na nią ponad 3 mln osób, z czego 30 proc. o tym nie wie. Jak walczyć z tą chorobą? Jakie są najgroźniejsze powikłania cukrzycy? Na te pytania odpowiedzieli w swoich plakatach uczestnicy konkursu artystycznego pod hasłem "Poskromienie cukrzycy".

Studenci uczelni artystycznych „poskramiają cukrzycę”
Autor: materiały kampanii "Dłuższe życie z cukrzycą"

Na cukrzycę zapadają coraz młodsze osoby. Choroba ta prowadzi do wielu groźnych powikłań, do których należą m.in. poważne choroby sercowo-naczyniowe, jak udar mózgu czy zawał serca. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na edukację społeczną w obszarze diabetologii, jednym z działań kampanii "Dłuższe życie z cukrzycą" był konkurs plakatowy pt. "Poskromienie cukrzycy". Zadaniem było przygotowanie pracy artystycznej w formie plakatu, wykonanego dowolną techniką artystyczną, który będzie nawiązywał do tematu konkursu i zwróci uwagę na powikłania cukrzycy.

Mecenasem i przewodniczącym jury konkursu był Andrzej Pągowski – artysta grafik, autor plakatów. W jury zasiedli również: Anna Śliwińska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Jerzy Magiera – portal mojacukrzyca.org oraz Aleksandra Rusin-Mieniewska z firmy Boehringer Ingelheim, która była inicjatorem konkursu.

– Parafrazując Szekspirowski tytuł „Poskromienie złośnicy” postawiliśmy pytanie: Jak poskromić cukrzycę? O odpowiedź poprosiliśmy studentów Akademii Sztuk Pięknych i kierunków artystycznych na uniwersytetach z całej Polski. Zależało nam, by powstały prace artystyczne, które zwrócą uwagę społeczeństwa i mediów na cukrzycę, a w szczególności na jej poważne konsekwencje. – mówi Aleksandra Rusin-Mieniewska, członkini jury konkursu.

W ramach konkursu, studenci z uczelni artystycznych z całego kraju, nadesłali ponad 50 prac. Zdaniem jurorów, najlepszą pracę przygotował Szymon Łacheta z Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, kierunek Grafika.

Szymon Łacheta z Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, kierunek Grafika.
Autor: materiały kampanii "Dłuższe życie z cukrzycą"

– Pamiętajmy, że widz na ulicy niewiele wie o temacie pracy, dlatego należy szukać takich symboli i rozwiązań, które przede wszystkim tego widza zaciekawią i zatrzymają. Mnie zaskoczyło wiele prac, a przede wszystkim to, jak temat konkursu został zinterpretowany. „Poskromienie cukrzycy” to bardzo trudne zagadnienie, dlatego „chapeau bas” za wszystkie pomysły. Szczególnie gratuluję tym studentom, których prace znalazły się w gronie zwycięskich – komentuje Andrzej Pągowski.

Dodatkowo jury przyznało 5 równorzędnych wyróżnień dla: Joanny Mazur z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Martyny Jakubowskiej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Katarzyny Nachman z Uniwersytetu Śląskiego, Evy Pyshnyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Karoliny Piotrowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– Obrady jury były dość burzliwe i długo dyskutowaliśmy, jakie prace powinny znaleźć się w gronie wyróżnionych. Wszystkie plakaty, które ostatecznie znalazły się w nagrodzonej 6., miały dobry „cukrzycowy przekaz”. Uczestnicy zadali sobie ogromny trud żeby zgłębić temat cukrzycy, choć nie jest to łatwe, aby treści artystyczne korespondowały z prawdziwym życiem osób zmagających się z tą chorobą. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłów uczestników, jak temat cukrzycy i jej powikłań można przedstawić. – mówi Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Oceniając prace, jury wzięło pod uwagę aspekt artystyczny, oryginalność pomysłu oraz to, co było bardzo istotne – podejście do tematu cukrzycy oraz merytoryczny przekaz. W Polsce ponad 5 milionów osób ma stan przedcukrzycowy. Należy bowiem pamiętać, że zwiększanie społecznej świadomości zagrożenia chorobą i problemów, jakie niesie ze sobą cukrzyca oraz promowanie nawyku badania poziomu glukozy we krwi, daje możliwość wcześniejszego rozpoznania choroby i uniknięcia jej groźnych dla zdrowia powikłań.

– Większość autorów plakatów, oprócz walorów artystycznych, uwzględniła w swoich pracach przekazy merytoryczne. Nie wszyscy wiedzą, że niebieski pierścień to rozpoznawalny na całym świecie znak ostrzeżenia przed cukrzycą i zjednoczenia ludzkości w obliczu epidemii. Tym bardziej cieszy fakt, że studenci, biorący udział w konkursie, zgłębili temat i przedstawili w swoich pracach problematykę kontroli cukrzycy, ale także powikłań sercowo-naczyniowych takich jak choroby serca czy mózgu, które wpływają na jakość i długość życia pacjentów. Ważne jest aby zwracać uwagę na fakt, że leczenie cukrzycy typu 2 to już nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka właśnie z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z cukrzycą. – podsumowuje Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org.

Wybrane przez jury prace konkursowe, będą eksponowane w ramach kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”, w tym m.in. prezentowane w formie wystawy z okazji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy i innych wydarzeń edukacyjnych prowadzonych w ramach kampanii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE