Stosujesz ten lek? Prędko go nie kupisz. Zniknął z aptek i nie wiadomo, kiedy znów ruszy produkcja

2022-06-24 6:37

"Brak aptek z produktem na stanie dla wybranej lokalizacji" - taki komunikat widzą wszyscy, którzy próbują wyszukać popularne krople do nosa w okolicznych aptekach za pośrednictwem serwisu gdziepolek.pl. I tak będzie jeszcze przez jaki czas - jak długo, tego jednak nie wiadomo. Wiadomo za to, dlaczego.

Stosujesz ten lek? Prędko go nie kupisz. Zniknął z aptek i nie wiadomo, kiedy znów ruszy produkcja
Autor: Getty Images

Chodzi o krople do nosa Sulfarinol. O tej porze roku sięga po nie wielu Polaków, przeziębionych chociażby z powodu nadużywania klimatyzacji.

Leku nie ma, bo wstrzymano produkcję

Ale to nie popularność leku sprawiła, że jest on niedostępny w polskich aptekach.  Jak podaje serwis gdziepolek.pl, bazując na informacjach otrzymanych od producenta w dniu 20.06.2022: "Lek nie pojawi się w najbliższym czasie w aptekach. Produkcja nie została dotychczas wznowiona, a dokładna data powrotu leku na rynek nie jest znana". 

Nie są to pierwsze problemy z dostępnością tych kropli. Bardzo trudno było go kupić również w kwietniu 2020r, a w sierpniu 2020r na jakiś czas na dobre zniknął z aptek. W listopadzie zaś producent poinformował, że przypuszczalną datą powrotu leku na rynek będzie pierwsza połowa 2021r.

Jak działa Sulfarinol i komu pomaga?

Sulfarinol stosowany jest w leczeniu kataru i obrzęku błony śluzowej nosa wywołanego stanem zapalnym. Ma formę kropli, jest dostępny bez recepty i zawiera dwie substancje czynne: sulfatiazol oraz nafazolinę. 

Po aplikacji lek zmniejsza przekrwienie śluzówki i hamuje objawy stanu zapalnego, ułatwia usuwanie wydzieliny z zatok przynosowych i "odtyka" nos, umożliwiając swobodne oddychanie. Nie każdy może go jednak stosować - przeciwwskazaniem jest uczulenie na sulfatiazol, nafazolinę lub substancję pomocniczą leku, a także alergia sulfonamidy i jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Leku nie mogą również stosować osoby w wieku poniżej 12 lat. 

Sposoby na katar u dziecka