Środa z Profilaktyką "Cukrzyca - Niebezpieczny związek"
26 lutego w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” zmierzymy się z cukrzycą. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na to, jak ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy typu 2 ma zdrowa dieta i aktywny styl życia. Cukrzyca to „głośny morderca”, a nie „cichy zabójca”, jak zwykliśmy mówić. Już dekadę temu uznana epidemią XXI wieku, dziś przyjmująca wymiary pandemii.
Cukrzyca to problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Dlatego konieczne są konkretne i mądre działania zwiększające efektywność profilaktyki i jakości opieki nad chorym na cukrzycę. Jeśli chcesz poznać czynniki ryzyka wystąpienia stanu przedcukrzycowego i niezdiagnozowanej cukrzycy - to najbliższa Środa z Profilaktyką jest dla Ciebie!
"Środa z Profilaktyką" - program
W programie „Środy z Profilaktyką” m.in.:
- edukacja i materiały informacyjne
- pomiary poziomu glukozy we krwi
- konsultacje i porady dietetyka
- analiza składu ciała
- konsultacje i porady przedstawicieli: Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Stowarzyszenia Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, którzy podzielą się swoją wiedzą jak zapobiegać cukrzycy i jak żyć z tą chorobą.
Ponadto:
- w Wielkopolskim OW w godz. 14.00-16.00 bezpłatnie - konsultacje z lekarzem diabetologiem – dr. n. med. Jolanta Pawelska,
- w Kujawsko-Pomorskim OW o godz. 10.30 będzie Śniadanie z mediami nt. cukrzycy – prelegenci: dr Zofia Ruprecht konsultant wojewódzki ds. diabetologii oraz pani prezes Gabriela Tomicka – PSD Oddział Kujawsko-Pomorski; a w godz. 11-12 dr Jacek Rzeszotarski – diabetolog będzie udzielał konsultacji,
- w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej- Curie w Zgierzu - konsultacje neurochirurga, chirurga, ortopedy oraz anestezjologa, pomiar cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego, a ratownicy medyczni będą edukować z pierwszej pomocy.
Cukrzyca - choroba cywilizacyjna
Według Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje na świecie 415 mln ludzi, a do 2035 ich liczba może wzrosnąć do ponad 600 mln. Cukrzyca to choroba, na którą obecnie choruje około trzech milionów osób w Polsce. Zdecydowana większość z nich 80-90% to pacjenci z cukrzycą typu 2, około 200000 to pacjenci z cukrzycą typu 1. Wśród nich jest kilkaset tysięcy osób z cukrzycą jeszcze nie rozpoznaną. Są to oczywiście głównie pacjenci z cukrzycą typu 2, którzy po prostu nie mają oczywistych, ewidentnych objawów i u których nie uchwycono tej choroby, bo nie zostali poddani badaniom przesiewowym.
Dlaczego profilaktyka jest ważna?
Prewencja i opóźnianie rozwoju cukrzycy jest możliwa w odniesieniu do cukrzycy typu 2, która w populacji występuje najczęściej i jest ciągle zbyt późno rozpoznawana. Nadal zbyt często pierwszym objawem cukrzycy jest zawał serca, albo udar mózgu i sposobem na to by uniknąć takiego niekorzystnego scenariusza są działania profilaktyczne. Dzięki odpowiednio dobranej diecie oraz aktywności fizycznej samopoczucie, jakość i radość z życia zdecydowanie się polepszą, co zauważymy w bardzo krótkim czasie.
Należy przede wszystkim przeprowadzać regularnie badania przesiewowe w kierunku cukrzycy za pomocą oznaczania glukozy na czczo pobranej z żyły lub za pomocą doustnego testu tolerancji glukozy (krzywej cukrowej) z użyciem 75 g glukozy.
Porady eksperta
Dzięki współpracy NFZ z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków oraz dzięki uprzejmości Filmprodukcja.com – producentowi spotu „Cukrzyca – Niebezpieczny związek”, a także za zgodą aktorów – p. Jacka Braciaka i p. Agaty Buzek w Oddziałach Funduszu będzie możliwość obejrzenia wspomnianego spotu.