SPSK nr 2 w Szczecinie zadba o zdrowe odżywianie kobiet w ciąży
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie jest jednym z dwóch szpitali w regionie, który od 1 grudnia br. będzie realizował ministerialny program pilotażowy „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Zostaną nim objęte mamy będące w ciąży oraz mamy karmiące, które nie mają żadnych dodatkowych zaleceń żywieniowych związanych np. z cukrzycą czy dietą indywidualną.
Szpital kliniczny nr 2 przystąpił do programu Dieta Mamy. Jego celem jest m.in. lepsza jakość jedzenia dla pacjentek na oddziałach ginekologiczno-położniczych oraz edukacja i budowanie świadomości w zakresie prawidłowego żywienia.
- Nie mogliśmy nie przystąpić do tego programu - nasz szpital ma pod swoją opieką kobiety w ciąży, także te przebywające na oddziałach patologii ciąży, świeżo upieczone mamy, mamy karmiące. Opieka nad nimi to także edukacja matek w zakresie żywienia. A to ma znaczący wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale i na zdrowie ich małych dzieci – mówi dr n. med. Magda Wiśniewska, zastępca dyr. ds. lecznictwa w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie, która zajmuje się także ciężarnymi, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową.
– Jakość żywienie ma bardzo duże znaczenie w procesie leczenia, a ten program pomoże nam podnieść standard żywienia szpitalnego wśród kobiet – dodaje dr Wiśniewska.
Cel programu i zadania szpitala
Celem pilotażu są m.in.: podniesienie jakości żywienia pacjentek; zwiększenie ich satysfakcji z hospitalizacji; zwiększenie ich wiedzy w zakresie właściwego odżywiania oraz wyrobienie dobrych nawyków pacjentek w zakresie właściwego odżywiania.
Szpital na Pomorzanach w ramach programu wdroży model żywienia dla pacjentek z Kliniki Ginekologii i Położnictwa oraz promować będzie zasady zdrowego odżywiania wśród pacjentek po zakończeniu hospitalizacji w klinice SPSK-2. Każdej pacjentce objętej pilotażem przysługiwać będą posiłki przyrządzane specjalnie w ramach programu i dostosowane do aktualnych jej potrzeb wynikających z okresu ciąży lub laktacji.
Jadłospis (publikowany na stronie internetowej szpitala) zawierać będzie także informacje o rodzaju posiłku i składzie produktów, wartości energetycznej i odżywczej (ilość białka, węglowodanów, cukrów, tłuszczu, soli) posiłku, sposobie obróbki termicznej (pieczenie, smażenie, gotowanie, itp.) oraz obecności alergenów.
Dietetyk koordynujący program pilotażowy
Nad wszystkim czuwać będzie dietetyk koordynujący program pilotażowy i dyżurujący w Klinice Ginekologii i Położnictwa SPSK-2. Kontakt do niego podany będzie także na stronie internetowej w zakładce Dla Pacjenta-Dieta Mamy. Pacjentki przystępujące do pilotażu będą mogły zgłaszać uwagi dotyczących posiłków bezpośrednio do niego - osobiście lub mailowo.
Podczas pobytu w szpitalu kobiety w ciąży i okresie poporodowym będą mogły skorzystać także z konsultacji dietetyka obejmującej: przeprowadzenie wywiadu żywieniowego; omówienie i wyjaśnienie najważniejszych zasad dotyczących żywienia kobiet w ciąży i kobiet karmiących oraz uzyskanie porad dietetycznych w okresie poszpitalnym w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ), prowadzonym przez Instytut Żywności i Żywienia (w ramach NCEŻ można uzyskać darmową konsultację dietetyczną on-line pod adresem: https://poradnia.ncez.pl/).
W ramach pilotażu prowadzone będę także działania edukacyjne z zakresu dietetyki
i zdrowego odżywiania. Kobiety w ciąży i w okresie poporodowym będą mogły korzystać ze wsparcia dietetyka w tym zakresie zarówno w trakcie hospitalizacji, jak również do trzech miesięcy po jej zakończeniu (także drogą elektroniczną). Dietetyk będzie im służyć pomocą w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości dotyczących żywienia.
Porady eksperta