Spójrz w lustro a dowiesz się, jak długo będziesz żyć. Naukowcy potwierdzają związek

2023-01-18 12:37

"Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?" – to słynne pytanie większość z nas kojarzy z popularnej bajki. Czy rzeczywiście wygląd zewnętrzny jest tak ważny w życiu? Okazuje się, że może być nośnikiem wielu ważnych informacji. Naukowcy odkryli ciekawą zależność dotyczącą aparycji oraz przewidywanej długości życia.

Młoda kobieta spogląda w lustro
Autor: Getty Images Spójrz w lustro a dowiesz się, jak długo będziesz żyć. Naukowcy potwierdzają związek

Naukowcy z Washington University School of Medicine z siedzibą w Saint Louis sprawdzili w swoich badaniach czy wygląd zewnętrzny może determinować to, jak długo żyjemy. Doszli do ciekawych wniosków.

Wygląd zewnętrzny a długość życia

Okazuje, że osoby, które młodo lub dziecinnie wyglądają mimo swojego wieku, mogą cieszyć się dłuższym życiem. Ich aparycja sprawia, że ludzie chcą się nimi opiekować. We wcześniejszej analizie uczeni wysunęli też podobną hipotezę na podstawie reakcji dorosłych na zdjęcia dzieci. Z kolei tym razem podczas obserwacji wykorzystali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i kontrolowaną manipulację obrazem dzieci.

Jak dbać o cerę zimą

Co zauważyli uczeni? To, że u dorosłych na widok maluchów aktywizuje się jedno z jąder podstawnych mózgu, tzw. jądro półleżące, które cechuje się dużą gęstością receptorów dopaminergicznych. Naukowcy wyjaśnili, że jest to bardzo istotna struktura układu mezokortykolimbicznego, który pośredniczy w przetwarzaniu nagrody i motywacji u kobiet niemających dzieci.

Cechy, które sprzyjają długowieczności

W opinii autorów publikacji zaangażowanie tego układu stanowi mechanizm neurofizjologiczny, który pobudza potrzebę otoczenia kogoś opieką. Oznacza, to, że im dana osoba wygląda młodziej i ma bardziej dziecinną twarz, tym chętniej dorośli chcą otoczyć ją troską. Tutaj stopień pokrewieństwa nie ma wpływu.

Uczestnicy wytypowali cechy wyglądu zewnętrznego, które są szczególne urocze i sprzyjające długowieczności, czyli m.in. duże oczy, pucołowate policzki, mały nos, okrągła twarz i wysokie czoło. To właśnie one wzbudzają w dorosłych opiekuńczość i empatię. Na widok uroczych maluchów, słodkich zwierząt, małych przedmiotów (np. ubranek) oraz postaci czy stworzeń filmowych działamy w podobny sposób.

Uczeni zwrócili też uwagę, że inne gatunki zwierząt chętniej zajmują się bardziej "atrakcyjnym" potomstwem. Wnioski tej analizy ukazały się na łamach czasopisma "The Proceedings of the National Academy of Sciences".