Sól kradnie ci cenne lata życia. Badacze policzyli, ile dokładnie

2022-07-12 16:36

Solisz potrawy? Ten nawyk może cię sporo kosztować. Pierwsze tego rodzaju badanie wykazało, że solenie zwiększa ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Sprawia też, że żyjemy krócej.

Sól kradnie ci cenne lata życia. Badacze policzyli, ile dokładnie
Autor: Getty Images

W populacji ogólnej ok. 3 na 100 osób w wieku 40-69 lat umiera przedwcześnie. Zdaniem naukowców ryzyko obserwowane w badaniu opublikowanym w czasopiśmie European Heart Journal jest zwiększone w tej grupie wiekowej tylko dlatego, że częściej soli posiłki.

Naukowcy podkreślają, że ocena całkowitego spożycia sodu jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ wiele produktów zawiera wysoki poziom soli, zanim jeszcze znajdzie się na naszym talerzu. Niektóre pokarmy takie jak warzywa i owoce są często bogate w sód, ale zawierają także potas, co z kolei pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Potas jest minerałem, który ma wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób metabolicznych takich jak cukrzyca, a sód zwiększa ryzyko schorzeń związanych np. z układem krążenia, czyli udaru i nadciśnienia tętniczego.

Dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ ma dodawanie soli do potraw, które są już na naszym talerzu, niezależnie od sodu dodanego podczas ich przygotowywania.

W badaniach wzięło udział ponad 500 tys. osób. Okazało się, że osoby, które podczas jedzenia solą posiłki, są bardziej narażone na przedwczesną śmierć z jakiejkolwiek przyczyny. Ludzie dodający sól do jedzenia mieli o 28 proc. większe ryzyko przedwczesnego zgonu w porównaniu z osobami, które nie dodawali jej nigdy lub robili to rzadko.

To jednak nie wszystko. Badanie wykazało, że osoby, które dodają sól do posiłków, żyją krócej, niż te, które nie robią tego wcale albo rzadko. Dla osób w wieku 50 lat oczekiwana długość życia spadła o 1,5 roku u kobiet oraz u 2,28 lat u mężczyzn.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Kierownik badania prof. Lu Qi z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine w Nowym Orleanie wyjaśnia: "Nawet niewielkie zmniejszenie spożycia sodu, poprzez dodanie mniejszej ilości lub rezygnacja z soli podczas jedzenia, prawdopodobnie przyniesie znaczne korzyści zdrowotne, zwłaszcza gdy zostanie osiągnięte w populacji ogólnej".

- Dodawanie soli do potraw przy stole jest powszechnym zachowaniem żywieniowym, które bezpośrednio wiąże się z długoterminową preferencją danej osoby do potraw o słonym smaku i nawykowym spożywaniem soli. W diecie zachodniej dodawanie soli do stołu stanowi 6-20 proc. całkowitego spożycia soli i zapewnia unikalny sposób oceny związku między zwykłym spożyciem sodu a ryzykiem śmierci – dodał prof. Qi.

Aktualne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego charakteryzują zdrową dietę jako dzienne spożycie soli poniżej 5 g lub około łyżeczki soli na dzień. Grupa badaczy podkreśla, że ich analizy są pierwszymi, które badają zależności między dodawanie soli do żywności a śmiertelnością i potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić rezultaty przed wydaniem konkretnych zaleceń. Oczekują także, że potencjalne badania kliniczne zbadają wpływ ograniczenia dodawania soli na wyniki zdrowotne.