Ból dłoni to jeden z najczęściej ignorowanych objawów. Po tym poznasz, że to coś poważnego

2022-07-08 16:58

Bólu nigdy nie powinniśmy lekceważyć – ostrzegają lekarze. Znalezienie przyczyny bólu nie tylko pozwoli pozbyć się problemu, ale przede wszystkim określi stan naszego zdrowia. Często za nawet tak pozornie błahą dolegliwością, jaką jest ból dłoni, kryje się poważna choroba, która może dotknąć każdego.

dłonie
Autor: Getty Images

Choć to jeden z najczęściej ignorowanych objawów może być niebezpieczny. Niepozorny ból dłoni często jest wynikiem niedokrwienia. Ten stan może tak naprawdę wystąpić w dowolnym miejscu ciała.

Niedokrwienie polega na zablokowaniu naczyń krwionośnych, co uniemożliwia dotarcie do poszczególnych części organizmu krwi i tlenu. U osób z niedokrwieniem dłoni może pojawić się ból, uczucie zimna i zdrętwienia. Kolor opuszków palców także może się zmienić – najczęściej na blady, rzadziej niebieskawy.

Choć niedokrwienie dłoni jest rzadkie, może dotknąć każdego z nas. Często jest również zwiastunem poważnych problemów ze zdrowiem.

Co może powodować ból dłoni?

Jedną z przyczyn niedokrwienia rąk może być choroba Raynauda. Najczęstszym typem tego schorzenia jest pierwotna choroba Raynauda, która wiąże się z obkurczaniem naczyń krwionośnych. Dłonie stają się wtedy wrażliwe na temperaturę, szczególnie na zimno. Wtedy opuszki palców mogą szybko stawać się blade i drętwieć.

Drugim typem choroby Raynauda jest postać wtórna, która wiąże się z innymi schorzeniami takimi jak twardzina układowa. Te stany mają wpływ na zmiany wewnątrz naczyń krwionośnych, powodując ich niewydolność. Wtórna choroba Raynauda może skutkować poważnym niedokrwieniem, objawiającym się skłonnością do powstawania ran.

Inne dolegliwości, które mogą powodować ból dłoni to:

  • okluzja naczyń tętniczych, która może prowadzić do powstawania zakrzepów krwi,
  • miażdżyca, czyli stwardnienie tętnic, może powodować inne schorzenia takie jak choroba naczyń obwodowych,
  • cukrzyca i niewydolność nerek.

Wiele osób żyje z niedokrwieniem dłoni przez lata, zanim otrzymają ostateczną diagnozę. Ten stan może być trudny do zdiagnozowania, bo wielu pacjentów ma prawidłowe ciśnienie krwi i czynność serca. Jeśli masz podobne objawy, wcale nie musi oznaczać, że masz niedokrwienie, ale zawsze o swoich obawach warto porozmawiać z lekarzem, ponieważ tylko specjalista będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę.

Poradnik Zdrowie: miażdżyca

Leczenie niedokrwienia

Istnieje kilka metod leczenia tego problemu, które zależą od rodzaju i ciężkości niedokrwienia. Pierwszą z nich jest zmiana stylu życia np. poprzez rzucenie palenia i unikanie niskich temperatur. Stosuje się także leki, zastrzyki z botoksu i zabiegi np. sympatektomię.