"Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia"? To mit. Eksperci mają nową teorię

2022-06-22 7:59

Eksperci twierdzą, że pierwszy posiłek dnia powinien być w godzinach porannych, ale nie zbyt wcześnie. Nowoczesny styl życia wpływa na przesunięcie pory kolacji, która często odbywa się późnym wieczorem. Dlatego też nie powinno się jeść śniadania od razu po wstaniu z łóżka. Która godzina jest więc odpowiednia i dlaczego?

Owsianka z owocami w miseczce
Autor: Getty Images

Naukowcy przeanalizowali wpływ godziny pierwszego posiłku na możliwość utraty wagi. Dla osób, które budzą się głodne, a chcą schudnąć, mamy złą wiadomość: eksperci twierdzą, że przy odchudzaniu ze śniadaniem lepiej poczekać do godziny 11. Dlaczego?

Jak schudnąć i mieć płaski brzuch?

Otóż, jak twierdzi Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej w King’s College London, zwlekanie ze śniadaniem kilka godzin po wstaniu wpływa na utratę wagi, gdyż współcześnie większość ludzi je obiad i kolację znacznie później niż wcześniejsze pokolenia. Ostatni posiłek często odbywa się ok. godziny 21. To zbyt późno, by zachować 14 godzin nocnego postu, który jest najzdrowszy dla metabolizmu i sprzyja utracie wagi.

"Istnieje prosta zmiana, którą ludzie mogą wprowadzić, zmieniając śniadanie z 8 rano na 11 rano, co w rzeczywistości jest bardziej skuteczne niż bardziej modne diety na czczo, takie jak 5:2" - twierdzi.

Dieta 5:2 polega na normalnym jedzeniu przez pięć dni, a następnie ograniczeniu kalorii przez dwa dni.

Jednak wśród naukowców „jedzenie w ograniczonym czasie” jest coraz częściej postrzegane jako sposób na zdrowsze i schudnięcie. Trzymanie się 14-godzinnej przerwy w jedzeniu pozwala stracić w ciągu kilku miesięcy od 2 do 5 kg.

"Poszczenie przez 14 godzin dziennie, z wykorzystaniem późniejszego śniadania, ale ogólnie spożywanie tej samej ilości jedzenia, jest łatwiejsze do osiągnięcia w dłuższej perspektywie. Działa, ponieważ drobnoustroje w naszych jelitach mają taki sam rytm dobowy jak my i potrzebują okresu odpoczynku" - tłumaczy profesor.

Eksperci uważają, że nauka ewoluuje, a stare przekonanie, że nie powinno się pomijać śniadań, straciło na wartości wraz z postępem cywilizacyjnym.

Nowa teoria dotycząca śniadań powstała dzięki innspirującej obserwacji plemienia Hadza - współczesnych łowców-zbieraczy, które mieszkają w Tanzanii. Okazuje się, że mieszkańcy nie mają słowa określającego śniadanie i zaczynają jeść codziennie o 10:30 lub 11 rano. Co ciekawe, nie cierpią na otyłość ani cukrzycę typu 2.