Smog - wpływ na zdrowie dziecka. Spotkanie dla rodziców
Smog to śmiertelne zagrożenie dla dzieci, których układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W rezultacie wdychają one więcej powietrza w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż dorośli – a to powoduje, że proporcjonalnie więcej pyłów dostaje się do ich organizmów. W najbliższych tygodniach stowarzyszenie Miasto Jest Nasze organizuje serię spotkań poświęconych wpływowi zanieczyszczeń powietrza na zdrowie najmłodszych warszawiaków.
Mieliśmy piękny, słoneczny weekend. W parkach pełno dzieci bawiących się na śniegu, zjeżdżających na sankach. A normy pyłów w powietrze przekroczone wielokrotnie – w sobotę wieczorem (o 23:00) w Alejach Niepodległości 456 proc, w niedzielę rano (6.00) na Marszałkowskiej 844 proc. To i tak nic w porównaniu z miejscowościami podwarszawskimi, w sobotni wieczór w Otwocku: 1912 proc., w Piastowie 908 proc. Stacja w Legionowie zepsuła się, prawdopodobnie zatkała od zanieczyszczeń.
Takie poziomy smogu to śmiertelne zagrożenie dla dzieci, których układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W rezultacie wdychają one więcej powietrza w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż dorośli – a to powoduje, że proporcjonalnie więcej pyłów dostaje się do ich organizmów. Poziom wdychanych zanieczyszczeń odpowiada paleniu kilku, a nawet kilkudziesięciu papierosów dziennie. Kumulowanie się trujących substancji w organizmach nie pozostaje bez wpływu na zdrowie dzieci – zwiększamy ich szanse zachorowania na nowotwory, choroby układu oddechowego, krążenia. Będą też miały niższe IQ – na nic wysiłki rodziców posyłających dzieci na setki zajęć pozalekcyjnych.
Miasto Jest Nasze od ponad dwóch lat zwraca uwagę mieszkańców i władz miasta na problem smogu. W najbliższych tygodniach zorganizujemy serię spotkań poświęconych wpływowi zanieczyszczeń powietrza na zdrowie najmłodszych warszawiaków.
Pierwsze spotkanie „O Jasiu, Małgosi i warszawskim smogu” odbędzie się we wtorek, 10 stycznia 2017, o godz. 17 w Warsztacie Warszawskim (pl. Konstytucji 4). W spotkaniu wezmą udział p. Aleksandra Rurarz, lekarka, oraz aktywiści i eksperci z Miasto Jest Nasze i Warszawskiego Alarmu Smogowego.
Więcej informacji na Facebooku.
Porady eksperta