Skóra 33-latka zmieniła kolor po przyjęciu leku. Lekarze nie potrafią rozwikłać tej "medycznej zagadki"

2022-09-29 13:11

U Tylera zdiagnozowano depresję ponad rok temu. Lekarze przepisali mu jeden z najpopularniejszych leków przeciwdepresyjnych. Ale kiedy zaczął go przyjmować, jego skóra zmieniła kolor. Żaden z lekarzy nie wie, dlaczego jego organizm tak zareagował.

Skóra 33-latka zmieniła kolor po przyjęciu leku. Lekarze nie potrafią rozwikłać tej medycznej zagadki
Autor: TikTok

W maju 2021 r. Tyler Monk otrzymał receptę na popularny lek przeciwdepresyjny – Prozac. U mężczyzny zdiagnozowano depresję i zaburzenia lękowe. Jednak po zażyciu preparatu, stało się coś nieoczekiwanego. Jego skóra zaczęła zmieniać kolor na czarny i szaro-niebieski.

Skóra zmieniła kolor już po tygodniu od zażycia leków

Już po siedmiu dniach od rozpoczęcia farmakoterapii, skóra 34-latka zaczęła zmieniać kolor na szaro-niebieski. Mężczyzna zdecydował się na odstawienie preparatów dopiero po kilku tygodniach. Jednak jego skóra nadal ciemniała. Najpierw skóra zaczęła zmieniać się na uszach, a potem kolor szybko rozprzestrzenił się także na twarz i szyję. Z czasem jego skóra na ramionach i dłoniach także zaczęła ciemnieć. Inne objawy, z jakimi zmagał się Monk to podrażnione oczy czy nadwrażliwość na słońce.

Początkowo Tyler myślał, że jedynie wydaje mu się, że jego skóra zmienia kolor. Gdy spytał swoich kolegów z pracy, czy rzeczywiście tak jest, a oni to potwierdzili, był pewny, że coś dzieje się z jego organizmem w wyniku brania leku przeciwdepresyjnego. Odwiedził kilku lekarzy, ale nikt nie potrafił mu pomóc. Specjaliści wykluczyli wszelkie poważne schorzenia, zatrucia, choroby autoimmunologiczne. Mimo to eksperci nadal nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego jego skóra zmieniła kolor.

Prozac w Stanach Zjednoczonych przyjmuje ponad 28 mln osób. Substancją czynną leku jest fluoksetyna. Preparat należy do leków przeciwdepresyjnych znanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). To jedne z najpopularniejszych środków przepisywanych w leczeniu depresji.

Poradnik Zdrowie: depresja pierwsze objawy

Lekarze nie potrafią mu pomóc

W niezwykle rzadkich przypadkach leki mogą powodować nadmierne wytwarzanie przez organizm melaniny, czyli pigmentu nadającemu skórze kolor. Dermatolog Monka postanowił skonsultować jego sytuację z innymi specjalistami. W tym celu zalecił mu dodatkowe badania, aby znaleźć przyczynę problemu. Tyler wyjaśnia: "Najpierw myśleli, że to nadwrażliwość na światło, ale zakrywałem się, a moja skóra nadal ciemniała".

34-latek zdecydował się podzielić swoją historią za pośrednictwem portalu TikTok. - Pomyśleliśmy, że udostępnianie mojej historii online nie zaszkodzi, więc zobaczmy, czy przypadkiem ktoś inny nie mierzył się z czymś podobnym i może ma dla nas jakieś odpowiedzi – powiedział. Tyler przyznał, że ludzie robili sobie z niego żarty, ale on śmieje się z tej sytuacji razem z nimi. Wspiera go także jego rodzina – żona Emily i dwie córki.

Kobieta przyznaje: "Naprawdę nie przeszkadza nam zmiana koloru, o ile jest zdrowy, nie mam nic przeciwko. Wspieramy go we wszystkim, na co się zdecyduje". Emily otworzyła zbiórkę na pokrycie kosztów i wydatków związanych z tym, by zapewnić mężowi odpowiednią diagnozę oraz ewentualne leczenie.

Skutki uboczne przyjmowania leków przeciwdepresyjnych

Zazwyczaj skutki uboczne przyjmowania leków przeciwdepresyjnych ustępują w ciągu kilku tygodni. Jednak zdarzają się przypadki, że mogą utrzymywać się dłużej. Do najczęstszych działań niepożądanych wynikających z przyjmowania selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zalicza się:

  • uczucie pobudzenia, niepokoju,
  • bóle brzucha,
  • biegunkę i wymioty,
  • zawroty głowy,
  • bezsenność lub uczucie dużej senności,
  • bóle głowy,
  • utrata libido,
  • trudności z osiągnięciem orgazmu,
  • zaburzenia erekcji.

Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować przebarwienia, zwiększoną suchość skóry, trądzik. Jednak zazwyczaj takie sytuacje pojawiają się w skrajnych przypadkach. Eksperci podkreślają, że nawet jeśli występują środki uboczne, nie należy przerywać leczenia na własną rękę. Specjaliści zalecają, by najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem, który zdecyduje o dalszym przebiegu leczenia.

Znajdujesz się w trudnej sytuacji? Potrzebujesz porozmawiać z psychologiem? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.