Sezon na grypę. Ile przypadków zachorowań odnotowano w Polsce?

2021-01-14 16:01

Prawie 2 mln Polaków zaszczepiło się przeciw grypie. Od 1 października 2020 do 7 stycznia 2021 roku zarejestrowano 717 040 przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne. O tych danych poinformowała prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Ekspertka przekazała, że z powodu pandemii COVID-19 szesnaście Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych jeszcze nie potwierdziło "krążenia wirusa grypy" w aktualnym sezonie epidemicznym. Powodem jest ograniczona liczba badań nad tym wirusem, która wynika z obecnej sytuacji.

- Polska uczestniczy w Globalnym Nadzorze nad Grypą przy współpracy z szesnastoma Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi (WSSE). Koordynowany jest on przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy, który przekazuje dane wirusologiczno-epidemiologiczne do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W związku z walką z pandemią SARS-CoV2 liczba pacjentów zgłaszających się z objawami grypy, a tym samym liczba badań została bardzo ograniczona. Do Krajowego Ośrodka ds. Grypy nie spływają informacje ze szpitali, z OIOM-ów. O tej porze mieliśmy już zazwyczaj takie badania – wyjaśniła prof. Lidia Brydak.

Co mówią dane o śmiertelności z powodu grypy?

Do tej pory lekarze skierowali do szpitali – jak podaje ekspertka – 1,3 tys. osób z powodu grypy. Zdaniem prof. Lidii Brydak „tych skierowań do szpitali jest wyjątkowo mało w tym sezonie”. - Taka sytuacja jest bardzo niepokojąca, bo grozi tym, że nie będziemy mieli potwierdzonych wirusów grypy, co będzie skutkowało brakiem informacji niezbędnych do opracowania szczepionki na sezon 2021/2022 – dodała.

Jednocześnie ekspertka odniosła się do informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przypominając, że „co roku z powodu powikłań pogrypowych umiera 290-650 tys. osób na świecie”. Według niej „liczba ta jest zdecydowanie zaniżona”. - Ponadto rejestruje się 3-5 mln ciężkich powikłań, 20-30 proc. zachorowań u dzieci, 5-10 proc. przypadków grypy u ludzi dorosłych – zauważyła prof. Lidia Brydak.

Szczepienia przeciwko grypie

Z informacji podanych przez ekspertkę wynika, że w tym sezonie grypowym zaszczepiło się już 1 999 417 osób, czyli 5,2 proc. Polaków. W poprzednim było to ponad 1,52 mln, czyli ok. 4,2 proc. Szczyt zachorowań na grypę w Europie przypada na okres styczeń-marzec.

Grypa jest chorobą wywołaną przez wirusy grypy typu A i B, która polega na ostrym zakażeniu górnych dróg oddechowych. Przenosi się między ludźmi drogą kropelkową podczas kichania lub kaszlu. Grypa objawia się m.in. wysoką gorączką, dreszczami, bólami mięśni, bólami głowy, osłabieniem, rozbiciem, suchym kaszel, bólem gardła i katarem. U dzieci może wywoływać senność, brak apetytu i wymioty.

Choroba ustępuje najczęściej po kilku dniach, lecz kaszel i zmęczenie mogą utrzymywać się jeszcze do 2 tygodni. Na grypę umiera 0,1-0,5 proc. chorych, gdzie umieralność w 90 proc. dotyczy osób starszych powyżej 60 r.ż.

Po grypie zdarzają się powikłania. Do najczęstszych zalicza się zapalenie płuc oraz zapalenie ucha środkowego i mięśnia sercowego mózgu i opon mózgowych. Występują również powikłania neurologiczne, psychiatryczne, poronienie. Grupą najbardziej zagrożoną powikłaniami są dzieci poniżej 2 lat oraz seniorzy, kobiety w ciąży, osoby przewlekle chore.

Od wielu lat medycyna dysponuje lekami antygrypowymi nowej generacji, ale o ich zaleceniu decyduje lekarz. Zdaniem ekspertów skuteczną metodą zapobiegającą chorobie, oprócz odpoczynku i nawadniania, ważne jest coroczne szczepienie.

Źródło: PAP

Co to jest grypa? Co ją wywołuje?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE