Serce z funkcją bluetooth - nowe osiągnięcie lekarzy i naukowców!

2020-12-04 22:00 Magda Mazurek

W Poznaniu odbył się pierwszy taki zabieg w Polsce - pacjentowi wszczepiono kardiowerter-defibrylator z funkcją bluetooth. Dzięki temu leczenie niewydolności serca będzie jeszcze łatwiejsze.

Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu podał informację, że we wtorek, 24 listopada 2020 roku odbyła się innowacyjna operacja, pierwsza taka w Polsce. Pacjentowi z niewydolnością serca wszczepiono rządzenie, które za pomocą funkcji bluetooth i aplikacji na telefon stale monitoruje jego stan zdrowia. 

Wszczepione urządzenie to kardiowerter-defibrylator, ale wzbogacony właśnie o funkcję bluetooth. Ułatwi to pacjentowi monitorowanie stanu zdrowia.  - Dotychczas, aby zrealizować transmisję danych z wszczepionego pacjentowi urządzenia, wymagane było posiadanie oddzielnego modemu - zewnętrznego urządzenia, które o określonej godzinie w nocy łączyło się z urządzeniem zaimplantowanym pacjentowi i transmitowało dane do centrum telemonitoringu w ośrodku prowadzącym - powiedział prof. Przemysław Mitkowski.

Polecamy: Zawał serca - objawy, leczenie, przyczyny

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

- Kiedy pacjent na przykład gdzieś wyjeżdżał, a chciał, byśmy w ośrodku mieli kontrolę nad jego stanem, musiał zabierać ze sobą w podróż dodatkowe urządzenie. Było to w pewien sposób kłopotliwe. Wszczepiony w naszym ośrodku układ pozwala uniknąć tego problemu - czytamy w komunikacie prasowym szpitala. 

Transmisja danych prosto z "wnętrza" organizmu do aplikacji sprawia, że pacjent może wysłać komunikat do ośrodka prowadzącego leczenie, kiedy tylko poczuje niepokojące objawy, np. kołatanie serca. Bez tych niepokojących symptomów ośrodek raz na trzy miesiące przeprowadza zdalną kontrolę danych zapisanych na urządzeniu.

Więcej: Migotanie przedsionków - przyczyny, objawy i leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE