RSV atakuje szczególnie te dwie grupy. Skuteczny sposób ochrony już na horyzoncie

2023-01-19 11:25

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna poinformowała o postępie swoich prac nad szczepionką przeciwko RSV. Preparat ten spełnił wymogi dotyczące skuteczności w trzeciej fazie badań klinicznych. Podano też, kiedy zostanie złożony wniosek o jego rejestrację.

Inhalacja dziecka
Autor: Getty Images RSV atakuje szczególnie te dwie grupy. Skuteczny sposób walki z nim już na horyzoncie

Koncern farmaceutyczny Moderna ze Stanów Zjednoczonych zyskał rozgłos dzięki opracowaniu szczepionki przeciw COVID-19. Teraz prowadzi wzmożone prace nad preparatem, który ma zapewnić ochronę przed infekcją wywołaną przez wirusa RSV. Uaktywnia się on przeważnie w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Zakażenie nim jest nie tylko groźne dla noworodków, niemowląt i dzieci poniżej 5. roku życia, ale także dla osób starszych i z osłabionym systemem immunologicznym.

Szczepionka przeciw RSV w 3. fazie badań

Do opracowania szczepionki przeciw RSV firma wykorzystała znaną już technologię mRNA-1345. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na wyniki, preparat ten w trzeciej fazie testów klinicznych wykazał skuteczność na poziomie 83,7 proc. u osób po 60. roku życia z chorobą dróg oddechowych wywołana przez RSV.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Moderna przeprowadziła randomizowane kontrolowane badania kliniczne o nazwie ConquerRSV z podwójną ślepą próbą. Wzięło w nich udział blisko 37 tys. osób, które ukończyły 60 lat i pochodziły z 22 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Podczas tych badań poddano ocenie nie tylko skuteczność tej szczepionki, ale także bezpieczeństwo stosowania, które stanowi podstawowy warunek do kontynuowania badań.

Wyniki skomentował dyrektor naczelny firmy Moderna, Stéphane Bancel. Jego zdaniem stanowią one "ważny krok naprzód w prewencji chorób dolnych dróg oddechowych wywołanych przez RSV u osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych".

Szczepionka ma być zgłoszona do rejestracji

Jak przekazała firma, u niektórych uczestników wystąpiły działania uboczne po przyjęciu preparatu przeciw RSV, lecz miały charakter łagodny i umiarkowany. Zgłaszano najczęściej ból w miejscu ukłucia, zmęczenie, bóle głowy oraz bóle mięśni i stawów. Mimo że wciąż trwają obserwacje kliniczne nad szczepionką, koncern planuje wystąpić o jej rejestrację jeszcze w pierwszej połowie 2023 roku.

Moderna zapowiedziała też, że chce wdrożyć prace nad opracowaniem kolejnych szczepionek przeciw innym patogenom wywołującym najczęściej zakażenie dróg oddechowych. Mają zamiar wykorzystać tę samą technologię co w przypadku preparatu przeciw RSV.

- Choroby układu oddechowego są głównym priorytetem zdrowia publicznego, ponieważ mają znaczący wpływ na zdrowie i są główną przyczyną hospitalizacji - zaznaczył Bancel. Jak dodał, z tych powodów Moderna jest "zaangażowana w opracowywanie portfolio szczepionek mRNA dla układu oddechowego ukierunkowanych na najważniejsze wirusy oddechowe, w tym COVID-19, grypę i ludzkiego metapneumowirusa".