Rozmiar rękawa a pomiar ciśnienia. W tym przypadku rozmiar ma znaczenie
Wyniki nowych badań rzucają nowe światło na pomiary ciśnienia krwi. Jak się okazuje, rozmiar mankietu ma ogromne znaczenie w mierzeniu ciśnienia. Niewłaściwie dobrany może prowadzić do nieprawidłowych odczytów, a zatem – błędnej diagnozy. Na czym polegają zależności pomiędzy odpowiednim doborem rozmiaru rękawa a prawidłowym pomiarem ciśnienia krwi?
Nadciśnienie tętnicze to cichy morderca
Tylko w Stanach Zjednoczonych prawie połowa dorosłych ma wysokie ciśnienie krwi, choć wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Niekontrolowane ciśnienie może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Nadciśnienie to jedna z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Może zwiększać ryzyko chorób serca i nerek, udaru mózgu czy powodować problemy ze wzrokiem.
Większość badań dotyczących znaczenia rozmiaru rękawa na dokładność analiz przeprowadzono przy użyciu ciśnieniomierza, w którym mankiet jest wypełniany ręcznie, a ciśnienie mierzone przy pomocy stetoskopu. Nowe badania dotyczyły obecnie powszechnie stosowanych automatycznych ciśnieniomierzy.
Od czego zależy dokładny pomiar ciśnienia krwi?
Eksperci wskazują, że dokładny pomiar ciśnienia krwi jest zależny od kilku czynników. Są to:
- odpowiednie przygotowanie pacjenta
- ułożenie podczas pomiaru,
- stosowana technika
- indywidualny dobór rozmiaru mankietu.
W opinii ekspertów dobór odpowiedniego mankietu powinien opierać się na zmierzonym obwodzie w połowie ramienia.
Nieprawidłowy rozmiar rękawa szczególnie niebezpieczny dla… osób otyłych
W nowym badaniu naukowcy analizowali odczyty ciśnienia krwi 165 dorosłych Amerykanów w średnim wieku wynoszącym 55 lat. Grupa badaczy skupiła się na porównaniu średniej z trzech odczytów ciśnienia krwi przy użyciu zwykłego mankietu dla osób dorosłych ze średnią z trzech odczytów wykonanych przy użyciu mankietu dopasowanego do rozmiaru konkretnej osoby.
Swoje odkrycia naukowcy zaprezentowali na konferencji Epidemiologii i Profilaktyki, Stylu Życia i Zdrowia Kardiometabolicznego w Chicago. Co ważne, specjalistom udało się ustalić, że użycie zbyt małego rękawa skutkuje wyższymi odczytami ciśnienia u 39 proc. uczestników. Z kolei zbyt duży mankiet może przyczyniać się do niezdiagnozowania nadciśnienia u 22 proc. osób.
Z przeprowadzonych analiz naukowych wynika, że szczególnie narażoną grupą na niedokładne odczyty pomiarów ciśnienia wynikające z użycia mankietu w niewłaściwym rozmiarze są osoby z otyłością, które stanowiły 40 proc. badanych przypadków. Osoby sklasyfikowane jako otyłe, którym mierzono ciśnienie przy użyciu mankietu w standardowym rozmiarze, uzyskiwały wyższe odczyty ciśnienia. Odpowiednio odnotowano wyższe odczyty skurczowe o 4,8 mmHg przy wykorzystaniu dużego mankietu i o 19,7 mmHg wyższe dla osób wymagających bardzo dużego rękawa.
- Ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia i opinia publiczna zdali sobie sprawę, jak ważny jest rozmiar mankietu w gabinecie lekarskim, kiosku i domowym pomiarze ciśnienia krwi – powiedział autor badania dr Tammy M. Brady. Ekspert zwraca także uwagę na fakt, że rozmiar mankiet może być jeszcze ważniejszy „w społecznościach o wysokiej częstości występowania otyłości, ponieważ duże lub bardzo duże rozmiary mankietów mogą zapewniać dokładniejsze odczyty ciśnienia krwi”.
Choć dużym ograniczeniem badań jest to, że zostały przeprowadzone głównie w miejskiej populacji dorosłych z ograniczoną liczbą uczestników, w opinii specjalistów kolejne analizy powinny zbadać potencjalny wpływ nieprawidłowego założenia mankietów na inne populacje, w tym także dzieci i dorosłych o wyższym ryzyku.
Porady eksperta