Resort zdrowia szykuje zmiany w przepisach. Dwie grupy pacjentów z przywilejami
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi przepisami. Chodzi o nowelizację rozporządzenia, które wprowadzi zmiany np. w grupie posiadającej prawo do świadczeń poza kolejnością. To jednak niejedyne modyfikacje planowane przez resort zdrowia. Zmiany obejmą także szpitalne oddziały ratunkowe.
Rozporządzenie z 26 czerwca 2019 r., jakie będzie nowelizowane, obejmuje przepisy dotyczące informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, a także sposobów ich rejestrowania i przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.
Jak informuje "Rynek Zdrowia", projekt rozporządzenia obecnie jest w fazie konsultacji społecznych, które potrwają przez trzy tygodnie. Potem projekt rozporządzenia wejdzie w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia. Nowe przepisy zakładają m.in. przyznanie dwóm grupom prawa do korzystania z usług medycznych poza kolejnością.
Nowe grupy z przywilejami
Obecnie z usług medycznych poza kolejnością mogą korzystać uprawnieni żołnierze, poszkodowani weterani: wojskowi, funkcjonariusze i funkcjonariusze ABW, honorowi dawcy (krwi, szpiku, przeszczepu) oraz inwalidzi wojenni.
Nowe grupy uprzywilejowanych mają dotyczyć:
- żołnierzy zawodowych, którzy korzystają ze świadczeń udzielanych i nadzorowanych przez podmioty podległe Ministrowi Obrony Narodowej,
- dawców krwi, którzy oddali co najmniej trzy donacje krwi bądź jej składników (w tym także osocza po zakażeniu COVID-19).
Wraz z planowanymi zmianami, modyfikacjom ulegnie także "kod tytułu uprawnienia dodatkowego", ponieważ świadczeniodawcy muszą szczegółowo raportować uprawnienia, z jakich skorzystał dany pacjent. Jednak jeśli oddawałeś osocze po pokonaniu COVID-19, będziesz identyfikowany tak, jak honorowy dawca krwi.
Co zmieni się na SOR-ach?
Resort zdrowia planuje także zmiany na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Mają one obejmować wprowadzenie nowych kodów odnoszących się do osób leczonych na SOR lub izbie przyjęć, a także do segregacji medycznej w tych oddziałach. Zapowiadane zmiany mają pomóc precyzyjnie określać liczbę pacjentów szukających pomocy na szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Jeśli jedyną czynnością wykonana wobec pacjenta było dokonanie segregacji medycznej, która zakończyła się otrzymaniem kategorii pozwalającej na kierowanie z oddziału do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, zostanie wprowadzona "jednostka statystyczna segregacja medyczna w szpitalnym oddziale ratunkowym".
Wynika to z faktu, że MZ poradę i segregację medyczną uznaje za udzielenie świadczenia, dlatego nowe przepisy mają dokładniej wskazywać liczbę osób, które faktycznie otrzymują pomoc na SOR.
Polecany artykuł: