"Przez żołądek do serca" nabiera nowego znaczenia. Wyniki nowych badań zaskakują
Nie od dziś wiadomo, że to, co się dzieje w jelitach, ma wpływ na resztę naszego ciała. To jaki to jest wpływ, naukowcy cały czas sprawdzają. Nowe badanie wykazało, że przysłowie "przez żołądek do serca" może nabrać całkowicie nowego znaczenia.
Jelita są bardzo ważne jeśli chodzi o poprawne funkcjonowanie reszty naszego ciała. Nowe badania wykazały, że powszechny problem, jakim są zaparcia może być czynnikiem ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych. W to wliczają się na przykład zawał czy niewydolność serca oraz udary.
Zaparcia mogą mieć wpływ na układ krążenia. Wyniki nowego badania
Analiza przeprowadzona przez ekspertów opierała się na danych dotyczących zdrowia od ponad 400 tysięcy osób z United Kingdom BioBank. Jak się okazało, osoby zmagające się z zaparciami były od dwóch do trzech razy bardziej narażone na poważne zdarzenie sercowe - zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Monash University w Australii.
Co więcej, wysokie ciśnienie wydaje się jedynie zaostrzać to zagrożenie. Osoby z nadciśnieniem i zaparciami biorące udział w analizie miały o 34 proc. większe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego.
Badaczka medyczna Francine Marques z Monash wyjaśniła, że tradycyjne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, jak na przykład wysokie ciśnienie krwi, otyłość i palenie, od dawna były uznawane za główne przyczyny chorób serca.
Te czynniki nie wyjaśniają jednak w pełni występowania poważnych zdarzeń sercowych. W badaniu zbadano więc potencjalną rolę zaparć, jako dodatkowego czynnika ryzyka. Wyniki uznano za niepokojące.
W grę wchodzi również genetyka. Konsekwencje badania mogą być dalekosiężne
Nowe badania brytyjskiego Biobanku są dowodem, że zaparcia mogą być niedocenionym czynnikiem ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i poważnych oraz potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Warto również podkreślić, że wydaje się, że w grę wchodzi również czynnik genetyczny.
Eksperci odkryli znaczące korelacje genetyczne między zaparciami a innymi formami zdarzeń sercowo-naczyniowych. Według nich wskazuje to na wspólne czynniki genetyczne, które mogą leżeć u podstaw obu tych schorzeń.
Same w sobie zaparcia są jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego i dotykają około 14 proc. światowej populacji. Konieczne są jednak dalsze badanie, by zrozumieć, jak przewlekłe zaparcia mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy.
Eksperci już teraz podkreślają, że konsekwencje tego badania są dalekosiężne. Sugerują bowiem, że znaczna część populacji może być narażona na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia ze względu na zdrowie jelit.