Przeszczep szpiku lekiem na HIV? Nowe doniesienia o pacjentach, których przeszczep wyleczył z HIV

2013-07-04 10:05

Przeszczep szpiku wyleczył z HIV dwóch chorych - poinformowano wczoraj na międzynarodowej konferencji poświęconej AIDS. Po zabiegu wirus zniknął z organizmów pacjentów całkowicie, dzięki czemu mogli przestać zażywać tabletki zwalczające wirusa. Sprawdź, w jaki sposób przeszczep szpiku zlikwidował HIV i czy będzie to nowa metoda leczenia nosicieli tego wirusa.

Przeszczep szpiku lekiem na HIV? Nowe doniesienia o pacjentach, których przeszczep wyleczył z HIV
Autor: thinkstockphotos.com

Przeszczep szpiku wyleczył z HIV dwóch chorych - poinformował dr Timothy Henrich z bostońskiego szpitala na międzynarodowej konferencji poświęconej AIDS.

Obaj pacjenci żyli z wirusem HIV przez ponad 30 lat. Obydwaj też zgłosili się do tego samego ośrodka klinicznego w USA - Brigham and Women's Hospital w Bostonie, jednak nie z powodu wirusa HIV, lecz chłoniaka. Lekarze zdecydowali, że jedyną szansą na wyleczenie obu pacjentów jest przeszczep szpiku kostnego. Jest to zabieg, który polega na wyniszczeniu szpiku chorego pacjenta, a tym samym produkowanych w nim komórek układu odpornościowego człowieka i zaimplantowaniu komórek dawcy. A to właśnie komórki szpiku są celem ataku wirusa HIV.

Przeszczep - przełom w zwalczaniu HIV

Zabiegi transplantacji się powiodły i obaj chorzy zostali wyleczeni z chłoniaka i, jak się później okazało, także z HIV. Po przeszczepie lekarze nie byli w stanie wykryć wirusa w organizmach pacjentów - u jednego w dwa lata po zabiegu, a u drugiego w cztery. W związku z tym medycy podjęli decyzję, że obaj mężczyźni mogą przestać zażywać leki antyretrowirusowe. Jak informuje dr Timothy Henrich - pierwszy pacjent nie stosuje ich już od ponad czterech miesięcy, drugi od siedmiu tygodni. Obaj mężczyźni są pod stałą kontrolą lekarską i do tej pory nie wykryto w ich organizmach śladów obecności wirusa HIV. Podkreśla jednak, że są to dopiero wstępne wyniki i trzeba je traktować bardzo ostrożnie. Istnieje bowiem podejrzenie, że wirus HIV może ukrywać się w organizmie pacjentów nawet długi czas i teoretycznie może wrócić w każdej chwili.

Przypomnijmy, że pierwszym człowiekiem wyleczonym z wirusa HIV, był Timothy Ray Brown, Amerykanin pracujący w Berlinie. Podobnie jak pacjenci z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, zwalczył wirusa HIV za pomocą przeszczepu szpiku kostnego.

Czy przeszczep szpiku będzie lekarstwem na HIV?

Przeszczep szpiku nie odgrywa istotnej roli w walce z globalną epidemią wirusa HIV. Tego typu zabieg jest bardzo drogi, a obecnie liczba zakażeń wirusem HIV sięga kilkudziesięciu milionów. Poza tym przeszczep szpiku niesie za sobą wiele zagrożeń, wśród których najpoważniejszym jest tzw. choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD), która może doprowadzić do śmierci pacjenta. W związku z tym badacze podejrzewają, że niewiele osób zdecyduje się na takie ryzyko, zwłaszcza że dzięki nowoczesnym metodom leczenia, długość życia nosicieli wirusa HIV jest praktycznie taka sama jak długość życia osób zdrowych.