Przełomowy lek na cholesterol wreszcie z refundacją. Ważna wiadomość dla wielu chorych

2022-10-24 9:06

Od 1 listopada 2022 r. lek na "zły" cholesterol będzie w pełni refundowany. To dobra wiadomość dla dorosłych pacjentów z zaburzeniami lipidowymi. Należy jedynie spełnić kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.101.

inklisiran
Autor: Getty Images Inklisiran będzie refundowany od 1 listopada

Choroby sercowo-naczyniowe o podłożu miażdżycowym to problem globalny. Szacuje się, że choruje na nie około 300 mln ludzi na świecie. To rodzi potrzebę wyjścia na przeciw pacjentom, którzy się z nimi zmagają. 

Refundacja inklisiranu od 1 listopada

Od 1 listopada 2022 r. leczenie inklisiranem będzie refundowane przez NFZ. Dotyczy to osób dorosłych z hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjentów bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego z podwyższanym stężeniem cholesterolu LDL. Pacjent otrzyma refundację leczenia pod warunkiem, że zostanie zakwalifikowany do programu lekowego B.101. 

Inklisiran to lek siRNA. Jego zadaniem jest obniżenie stężenie cholesterolu frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. To pierwszy taki lek zarejestrowany w Europie.

Poradnik Zdrowie miażdżyca

Wystarczą dwie dawki w roku

"Podawany jedynie dwa razy w roku inklisiran wykazał długotrwałe i znaczące zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL o ponad 50 proc. oraz doskonały profil bezpieczeństwa i tolerancji u pacjentów mających wysoki poziom LDL pomimo stosowania maksymalnych tolerowanych dawek statyn. W obszernym programie badań klinicznych ORION analiza wyników 3. badań III fazy obejmujących 1833 pacjentów leczonych inklisiranem wykazała, że 87 proc. z nich osiągnęło poziom LDL-C <70 mg/dl a 75 proc. poziom LDL-C <50 mg/dl" - czytamy w materiale prasowym.

Kryteria włączania pacjentów do programu B.101

Minister zdrowia złagodził kryteria decydujące o włączaniu pacjentów do programu lekowego B.101, umożliwiając tym samym skorzystanie z najnowocześniejszych leków obniżających stężenie złego cholesterolu we krwi większej grupie, m.in.: pacjentom do 24 miesięcy po pierwszym zawale (jeżeli wystąpił u nich przed ukończeniem 50. roku życia, bez konieczności wystąpienia drugiego incydentu sercowo-naczyniowego) i pacjentom z całkowitą nietolerancją statyn.

Kontrola złego cholesterolu - jak robić to dobrze?

Przede wszystkim, pacjent z wysokim stężeniem cholesterolu LDL musi być pod opieką lekarza - ważne są regularne wizyty. Pacjent powinien także pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarskich i o regularnym przyjmowaniu leków.

"Kontrola stężenia cholesterolu LDL, to podstawowy oręż do walki z „niewidzialną” pandemią, jaką stanowią choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego, kluczowe jest, aby pacjenci na całym świecie mieli dostęp do wiedzy, diagnostyki oraz najskuteczniejszych terapii. Tylko w ten sposób możliwe będzie osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest obniżenie liczby zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych." - czytamy dalej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki