Kobieta czuła ból w klatce piersiowej. Lekarka aż nie mogła uwierzyć, co go spowodowało. "Serio?"

2022-12-19 13:34

Święta powinny być czasem zadumy i spokoju. Jednak by móc je przeżyć w otoczeniu najbliższych, czeka nas wcześniej wiele przygotowań. Kumulacja zakupów, przygotowywań do wigilijnej wieczerzy, a nawet wybór dekoracji domu może stresować. I jak się okazuje - może także skończyć się problemami z sercem. Taki przypadek opisała kardiolożka Beata Poprawa.

Kobieta z depresją w święta bożego narodzenia
Autor: GettyImages Przedświąteczny stres skończył się tachykardią. Lekarka opisuje ciekawy przypadek

Intensywny koniec roku może dać w kość każdemu. Lekarka Beata Poprawa opisała przypadek pacjentki, która zgłosiła się do niej z bólem w klatce piersiowej. Kardiolożka wyjaśniła, że przyczyną problemów zdrowotnych kobiety był przedświąteczny stres.

Po wykonaniu rutynowych badań okazało się, że pacjentka ma bardzo wysokie ciśnienie i tachykardię.

Kardiolożka ostrzega przed świątecznym stresem

Lekarka postanowiła spytać, co jest przyczyną zdenerwowania. Okazało się, że mąż kobiety nie kupił odpowiedniego koloru choinkowych lampek. - To zaburzyło rzekomo koncepcję świątecznego wystroju – dodała kardiolożka.

Jak się okazało, to nie jedyny powód nerwów przed świętami. - Ponadto w jednym z marketów ktoś przed tą Panią wyciągnął z lodówki ostatniego kurczaka z promocji. Serio? – pyta zdziwiona ekspertka.

- Wyluzujcie… Święta są do świętowania, a nie do zabijania się stresem. Warto czasem dostrzec to szaleństwo, które udziela się nam stadnie i powoduje, że w zmęczeniu niektórzy przeklinają święta, padając z sił czasem jeszcze przed Wigilią – apeluje Beata Poprawa.

Ważne rady dla zdrowia serca

Choroby układu krążenia znajdują się w czołówce przyczyn zgonów na świecie. Udar mózgu, zawał serca i nadciśnienie tętnicze to tylko kilka z przykładów schorzeń, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń tego ważnego narządu, a nawet śmierci. O zdrowiu serca należy pamiętać zawsze, a nie tylko, gdy pojawią się niepokojące objawy.

Oto kilka istotnych wskazówek, które należy stosować w trosce o zdrowie serca:

 • utrzymuj prawidłową wagę
 • ćwicz regularnie
 • pamiętaj o zarządzaniu poziomem stresu
 • w diecie postaw na różnorodne, zdrowe potrawy bogate w owoce i warzywa
 • regularnie sprawdzaj poziom cholesterolu
 • jeśli palisz, postaraj się zrezygnować z tego nałogu
 • kontroluj ciśnienie krwi
 • nawadniaj się
 • ogranicz sól
 • zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
 • ogranicz spożycie alkoholu.

Badania naukowe wykazują, że niskie temperatury wpływają na ryzyko zawału serca. Choć najbardziej narażone są osoby mające problemy z układem krążenia, każdy powinien uważać na swoje serce, szczególnie zimą.

Poradnik Zdrowie: zawał serca