Prosty sposób na dłuższe życie. Rób to codziennie przez 11 minut

2023-09-19 13:33

Żyli długo i szczęśliwie? Tak, ale pod warunkiem, że dbali o zdrowie. Współczesne czasy, powszechne zanieczyszczenia, przetworzona żywność i siedzący tryb życia – oto proste przepisy na przedwczesną śmierć. Na szczęście w zasięgu rąk (i nóg) mamy sposób na przedłużenie życia.

Prosty sposób na dłuższe życie. Rób to codziennie przez 11 minut
Autor: GettyImages Prosty sposób na dłuższe życie. Rób to codziennie przez 11 minut

Już 11 minut ruchu zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Naukowcy z University of Cambridge zbadali, jaki czynnik przekłada się na dłuższe życie. Nie od dziś wiadomo, że ruch może leczyć wiele dolegliwości. Zgodnie z ustaleniami opublikowanymi na łamach British Journal of Sports Medicine, wystarczy tygodniowo 75 min. ruchu, aby uniknąć przedwczesnej śmierci. Przekłada się to na dzienną dawkę 11 minut. Nie muszą to być trudne zaawansowane ćwiczenia. Optymalne działanie ma choćby prosty (choć energiczny) spacer.

Spacer ścieżką w koronach drzew - Ciężkowice

Ile i jak się ruszać, żeby zachować zdrowie?

Oczywiście zgodnie z wytycznymi WHO optymalna tygodniowa aktywność to co najmniej 150 minut, jednak jak podają badacze z Cambridge, wystarczy już połowa tej „dawki”, żeby ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejszyć. Ruch powoduje, że ryzyko takich problemów ze zdrowiem, jak choroby układu krążenia, udar mózgu, niektóre nowotwory, może spaść.

Zalecane 11 minut ruchu można praktykować w różny sposób jak np.

  • spacer
  • jazda na rowerze
  • taniec
  • aerobic
  • pilates lub inne ćwiczenia rozciągające 
  • chodzenie po schodach

Istotne jest, aby był to ruch przyspieszający bicie serca, gdyż szybsze tętno – przez ten krótki czas – działa korzystnie na układ krążenia, zwiększając jego codzienną wydolność. 

Zmniejszone ryzyko zachorowań oszacowano na poziomie:

  • 17 proc. niższe ryzyko chorób układu krążenia
  • 7 proc. niższe ryzyko nowotworów
  • aż 26 proc. niższe ryzyko raka głowy, szyi, szpiku / krwi
  • zauważono, że regularny ruch zmniejsza również ryzyko cukrzycy typu 2, obniżenia nastroju i depresji, a także chorób otępiennych.

Badania obejmowały analizę 196 projektów badawczych, w których łącznie wzięły udział 30 mln osób.Oczywiście im więcej ruchu, tym lepiej, ale jeśli teraz nie ruszasz się prawie wcale, pomyśl, że 11 minut można wygospodarować każdego dnia.

Może to być doskonały wstęp, do zwiększenia dziennej aktywności do 30, później 45, a wreszcie 60 minut aktywności każdego dnia. Zyskasz zdrowie, smuklejszą sylwetkę, a oprócz lepszej figury lepszą formę i wydolność.