Pozwala szybko schudnąć, ale ma długą listę działań niepożądanych. Wśród nich zapalenie trzustki, a nawet rak

2022-12-13 10:25

Lek stosowany w leczeniu cukrzycy okazał się także rozwiązaniem w leczeniu otyłości. Dostępny w formie zastrzyków lek Mounjaro (tirzepatyd) pozwala schudnąć nawet o 20 proc. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane wynikające ze stosowania preparatu są łagodne, ale to dopiero początek listy. Producent informuje, że stosowanie preparatu może powodować guzy tarczycy, a nawet raka tego gruczołu.

Pozwala szybko schudnąć, ale ma długą listę działań niepożądanych. Wśród nich zapalenie trzustki, a nawet rak
Autor: Getty Images Pozwala szybko schudnąć, ale ma długą listę działań niepożądanych. Wśród nich zapalenie trzustki, a nawet rak

Mounjaro (tirzepatyd) jest lekiem przeznaczonym do leczenia osób dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2. Preparat ma stanowić uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Mounjaro został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) już w maju tego roku.

Lek pozwala schudnąć o ponad 20 proc.

Lek stosuje się raz w tygodniu, jest dostępny na receptę w postaci zastrzyków. Oprócz kontroli poziomu glukozy we krwi, Mounjaro zmniejsza wagę pacjentów nawet o ponad 20 proc.

Mounjaro nie mogą stosować osoby chore na cukrzycę typu 1. Nie jest także jasne, czy jest bezpieczny i skuteczny dla osób poniżej 18. roku życia.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Może powodować groźne działanie niepożądane

Choć najczęstszymi działaniami niepożądanymi wynikającymi ze stosowania leku Mounjaro są nudności, biegunka, wymioty, niestrawność, ból brzucha i żołądka, zmniejszenie apetytu oraz zaparcia, to nie wszystkie możliwe skutki związane z przyjmowaniem preparatu. Producent leku, czyli koncern farmaceutyczny "Eli Lilly and Company" poinformował, że stosowanie preparatu wiąże się z groźnymi skutkami ubocznymi.

Mounjaro może powodować guzy tarczycy, w tym także nowotwór tego gruczołu. - Uważaj na możliwe objawy, takie jak guzek lub obrzęk szyi, chrypka, problemy z połykaniem lub duszność. Jeśli masz objawy, powiedz o tym lekarzowi – ostrzega producent.

Jednak to nie jedyne skutki wynikające ze stosowania preparatu. Producent informuje, że stosowanie Mounjaro może wywołać działania niepożądane takie jak:

  • zapalenie trzustki
  • hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi
  • poważne reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, problemy z oddychaniem lub przełykaniem, ciężka wysypka lub swędzenie, omdlenie lub zawroty głowy oraz szybkie bicie serca
  • niewydolność nerek
  • poważne problemy żołądkowe
  • zmiany w widzeniu
  • problemy z pęcherzykiem żółciowym.

Kto nie powinien stosować leku?

Lek Mounjaro nie należy stosować, jeśli u pacjenta lub kogoś z jego rodziny występował rak rdzeniasty tarczycy. Stosować preparatu nie powinni także pacjenci z zespołem mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2 (MEN 2), a także osoby uczulone na którykolwiek ze składników leku.