Potwierdzono dwa przypadki małpiej ospy u dzieci. Nie są ze sobą powiązane

2022-07-27 8:25

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom potwierdziło dwa przypadki małpiej ospy u dzieci. To pierwsze zakażenia wykryte w tej grupie. Oba zachorowania nie są ze sobą powiązane. Eksperci twierdzą, że prawdopodobnie do zakażenia doszło w gospodarstwach domowych.

dziecko
Autor: Getty Images

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono dwa przypadki małpiej ospy u dzieci – poinformowało amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Jeden maluch pochodzi z Kalifornii. Drugi to niemowlę, które nie mieszka na terenie USA. Urzędnicy ds. zdrowia badają, w jaki sposób doszło do zakażenia.

Najprawdopodobniej przypadki są wynikiem transmisji wirusa w gospodarstwie domowym. Jednak oba zakażenia nie są ze sobą powiązane.

Jak podkreśla CDC, dzieci czują się dobrze, ale mają objawy. Przyjmują leki przeciwwirusowe.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Jak doszło do zakażenia?

Eksperci wskazują, że choć od początku epidemii większość przypadków małpiej ospy dt. dorosłych mężczyzn, każdy może się zarazić. Do zakażenia wirusem może dojść przez bliski kontakt ze skórą. CDC uważa, że dzieci mogły zarazić się od swoich bliskich poprzez trzymanie, przytulanie, karmienie oraz korzystanie ze wspólnych przedmiotów.

Dyrektor Wydziału Patogenów i Patologii o Wysokich Konsekwencjach CDC - dr Jennifer McQuiston - podkreśla, że do tej pory ponad 99 proc. przypadków małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych dt. kontaktów seksualnych między mężczyznami.

"Sieci społecznościowe, które mamy, oznaczają, że mamy kontakt z wieloma różnymi ludźmi. I chociaż ta epidemia rozprzestrzenia się teraz w określonej sieci społecznościowej, myślę, że od samego początku informowaliśmy, że mogą wystąpić przypadki poza tymi sieciami i że musimy być na to gotowi" – powiedziała dr Jennifer McQuiston.

Jakie objawy daje małpia ospa?

Małpia ospa jest chorobą, którą wywołuje wirus z tej samej rodziny co ospę prawdziwą. Jej objawy są także podobne, ale łagodniejsze. Małpia ospa rzadko kończy się śmiercią.

Objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni i pleców, obrzęk węzłów chłonnych, wyczerpanie i wysypkę. Wysypka przypomina pryszcze lub pęcherze i pojawia się na twarzy, w jamie ustnej oraz na innych częściach ciała, czyli dłoniach, klatce piersiowej, stopach, narządach płciowych.

Wysypka przechodzi przez kilka etapów, zanim całkowicie się zagoi. Zwykle małpia ospa trwa 2-4 tygodnie.