Posypią się anonimy? Naczelna Izba Lekarska uruchamia specjalną skrzynkę mailową

2024-03-25 15:00

W dobie szerokiego dostępu do informacji coraz trudniej zweryfikować jej podstawy merytoryczne. Co więcej, nie brakuje fake newsów także w sferze zdrowotnej, stąd nowe rozwiązanie przygotowane przez Naczelną Izbę Lekarską ma szansę ukrócić nadużycia widoczne zwłaszcza w sferze social mediów. To jednak nie wszystko. Jakie możliwości otrzymali pacjenci? Zdradzamy szczegóły.

Posypią się anonimy? Naczelna Izba Lekarska uruchamia specjalną skrzynkę mailową
Autor: Fot. Getty Images

Świat się kurczy, a internet od zawsze miał dobre i złe strony. Jednak odkąd powstały media społecznościowe, coraz trudniej zapanować nad rozgraniczeniem treści. Również sami lekarze dość często korzystają z takich platform w celu szerszego udostępnienia pozyskanej wiedzy. Naczelna Izba Lekarska stanie na straży rzetelności, a pomóc mają pacjenci.

Lekarz przejechał pieszego i nie udzielił mu pomocy

Anonimy do NIL. W jakiej sprawie można wysyłać maile?

Naczelna Izba Lekarska opublikowała wpis na platformie X, informując, że w odpowiedzi na zapotrzebowanie została utworzona specjalna skrzynka mailowa. Narzędzie to ma służyć do kontaktu z NIL w określonych sytuacjach.

- Na ten adres można anonimowo zgłosić niezgodne z EBM, oraz kodeksem etyki lekarskiej postępowania lekarzy, treści w social media wymagające interwencji, oraz takie, które uderzają w konkretnych lekarzy i całe środowisko. Zespół po analizie zgłoszeń będzie decydował o zgłoszeniu spraw do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, działu prawnego lub organów ścigania - wyjaśnia NIL.

Wspomniany adres mailowy to naruszenia@nil.org.pl. 

Wyjaśniamy, że postępowania niezgodne z EBM (evidence based medicine) to takie, które naruszają zasady podejmowania decyzji w opiece zdrowotnej w oparciu o wiarygodne i aktualne dane naukowe z uwzględnieniem indywidualnego doświadczenia każdego lekarza lub innego pracownika medycznego oraz preferencji pacjenta. EBM bierze pod uwagę także system wartości, zasady etyki medycznej w formie działań edukacyjnych i naukowych. 

A zatem powstała szansa na to by pacjent nie tylko mógł zgłosić swoje wątpliwości również do Naczelnej Izby Lekarskiej w określonych wyżej sytuacjach.

Nowe możliwości. Nowe niejasności

Choć tego typu działania są odpowiedzią na apele z zewnątrz i mogą przynieść wiele dobrego nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale także realnej, to jednak nie brakuje niejasności. Pod zamieszczonym postem Naczelnej Izby Lekarskiej pojawiają się pytania. 

Internauci pytają o kryteria oceny przesłanych zgłoszeń, czy kto będzie dokonywał weryfikacji. Pojawiają się głosy, że duża liczba nadesłanych wiadomości może rodzić problemy dotyczące ustalania merytoryki. 

Jest także inny głos, chodzi o określenie szczegółów, czy osoba zgłaszająca otrzyma informację zwrotną dotyczącą toku postępowania etc. Na ten moment jednak nie posiadamy żadnych szczegółowych informacji w tym zakresie. Niemniej jednak już dziś można mieć nadzieję, że nowa skrzynka mailowa posłuży nie tylko jako narzędzie do zwalczania dezinformacji, ale także jako realna pomoc w różnych nadużyciach w służbie zdrowia i wsparcie w zwalczaniu hejtu, skierowanego często także w stronę służb medycznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki