Polska dołącza do wyścigu o szczepionkę na koronawirusa! Badania trwają

2020-08-29 12:29

Polscy badacze również pracują nad szczepionką przeciw COVID-19. Naukowcy z Gdańska i Krakowa opracowują bezpieczną szczepionkę mającą pobudzać limfocyty T do niszczenia komórek zainfekowanych przez koronawirusa.

Laboratorium
Autor: Getty Images Laboratorium

Prace nad polską szczepionką przeciwko COVID-19 prowadzą wspólnie dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Gutowska-Owsiak specjalizuje się w badaniu układu immunologicznego człowieka, natomiast prof. Jonathan Heddle jest ekspertem od nanobiotechnologii. Badania są finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej z funduszy europejskich pochodzących z programu Inteligentny Rozwój.

Polska szczepionka przeciw COVID-19 ma wykorzystywać właściwości egzosomów, niewielkich pęcherzyków obecnych w większości płynów biologicznych w organizmie, które działają jak „przekaźniki” sygnału pomiędzy komórkami i mogą zmieniać ich funkcję np. mogą pobudzić komórki odpornościowe do działania - wyjaśnia FNP w przesłanym komunikacie.

Mówiąc krótko naukowcy chcą stworzyć sztuczne egzosomy, a następnie sprawdzić, czy rzeczywiście działają jako sposób na wywołanie odpowiedzi przeciwwirusowej organizmu. 

- Chcemy przetestować taką opcję – stworzyć sztuczne nanostruktury, które będą aktywować limfocyty T i sprawdzić skuteczność takiego działania w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 – wyjaśnia dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak cytowana w komunikacie FNP.

Zdaniem naukowców aktywacja określonych limfocytów T sprawi, że będą one niszczyć zainfekowane komórki, przez co ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie. Aktywowanie takich wirusów może więc skutecznie uchronić przed chorobą.

- Mamy nadzieję, że otrzymane przez nas wyniki okażą się przydatne nie tylko w walce z pandemią COVID-19, ale również z innymi patogenami, które mogą być zagrożeniem w przyszłości – mówi prof. Jonathan Heddle.

Polecamy: Kwarantanna będzie krótsza! Do 10 dni i zależnie od stanu?

Sonda
Powiedz nam:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki