Pięciolatek i 55-latek pozywają Skarb Państwa za smog. Domagają się 300 tys. zł

2024-12-05 11:09

Skarb Państwa został pozwany przez fundację ClientEarth, która występuje w imieniu dwóch osób chorych na astmę. Przedmiotem pozwu jest brak skutecznej walki ze smogiem w Polsce. Mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż są jednymi z najwyższych w Europie.

Dwie osoby na astmę pozywają Skarb Państwa. Chodzi o jakość powietrza w Polsce
Autor: fot. Getty Images Dwie osoby na astmę pozywają Skarb Państwa. Chodzi o jakość powietrza w Polsce

55-letni pand Andrzej oraz 5-letni chłopiec spod Torunia (reprezentowany przez swoją mamę) żądają łącznie 300 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz odszkodowania za koszty leczenia. Obaj bowiem chorują na astmę.

Skarb Państwa pozwany. Chodzi o jakość powietrza w Polsce

W ich imieniu Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi pozwała Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Jak można się dowiedzieć, powodowie podkreślają, że przez smog nie są w stanie normalnie funkcjonować w sezonie jesienno-zimowym.

To pierwszy przypadek, kiedy to sąd w naszym kraju zajmie się zbadaniem, czy istnieje bezpośredni związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami

Ten pozew pokazuje, że brak szybkich i skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza jest problemem systemowym. Niestety, konsekwencje braku tych działań ponoszą Polki i Polacy, a w szczególności ci najsłabsi, jak dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze czy schorowane.

SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie

Smog w Polsce. Skarb Państwa zapłaci chorym?

Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna i członkini zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi podkreśliła, że:

Powietrze w Polsce jest nadal złej jakości. Nie spełnia nie tylko zaostrzonych kilka lat temu standardów rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia, ale na znacznej części terytorium kraju również norm określonych przez krajowe przepisy, co narusza nasze prawa podstawowe – w tym prawo do życia i zdrowia

Prawniczka przygotowała mapy stworzone przez EEA, czyli Europejską Agencję Środowiska. Pokazują one zanieczyszczenia powietrza w Unii Europejskiej. Polska wyróżnia się tutaj w szczególności jeśli chodzi o stężenie toksycznego, rakotwórczego benzopirenu.

Co więcej, przekraczane są również normy pyłów zawieszonych. Warso-Buchanan nazwała również przełomowymi rekomendacje WHO ogłoszone w 2021 roku, które obrazują, jaki poziom zanieczyszczeń jest dopuszczalny.

Wskaźniki te są znacząco niższe niż te, które chwilowo panują w Polsce. Fundacja domaga się, by sąd uznał, że za wskazane zaniedbania odpowiedzialny jest Skarb Państwa, również finansowo.

Zobacz także: Rośliny najskuteczniej oczyszczające powietrze

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki