Pfizer zaprzestał badań nad "cudownym" lekiem odchudzającym. Powodem silne efekty uboczne

2023-12-03 15:13

Pfizer zawiesił badania nad lekiem odchudzającym. Niepożądane efekty uboczne u pacjentów. Farmaceutyczny gigant przerywa badania nad kolejnym "cudownym" lekiem odchudzającym. Pacjenci skarzyli sie na szereg efektów ubocznych związanych ze stosowaniem specyfiku.

Pfizer zaprzestał badań nad cudownym lekiem odchudzającym. Powodem sine efekty uboczne
Autor: Getty Image Pfizer zaprzestał badań nad "cudownym" lekiem odchudzającym. Powodem sine efekty uboczne

Światowy potentat farmaceutyczny Pfizer ogłosił zaskakującą decyzję o zakończeniu prac nad eksperymentalnym lekiem odchudzającym, który miał być stosowany dwa razy dziennie. Wprawdzie preparat przynosił efekty uboczne u pacjentów, ale zakończenie prac to poważny krok w rywalizacji na rynku wartym miliardy dolarów.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Lek danuglipron - nadzieja Pfizera na udział w rozwijającym się rynku leków odchudzających

Farmaceutyczny gigant Pfizer zainwestował wiele środków w rozwijający się rynek leków odchudzających, który obecnie wart jest 10 miliardów dolarów. Prezes firmy, Albert Bourla, widział w tym segmencie ogromny potencjał i szacował, że w przyszłości może on być wart aż 90 miliardów dolarów. Wprowadzenie innowacyjnego leku odchudzającego miało być krokiem w kierunku zdobycia udziału w tym lukratywnym rynku.

Pfizer zawiesił produkcję leku na odchudzanie

Planom Pfizera pokrzyżowały jednak efekty uboczne leku danuglipron, na które skarżyli się uczestnicy drugiej fazy badań klinicznych nad preparatem. Spośród 626 chętnych do udziału w badaniach, wielu doświadczyło objawów żołądkowo-jelitowych, głównie łagodnych, ale wystarczająco uciążliwych, aby wielu pacjentów zdecydowało się na przerwanie kuracji.

Wprowadzenie danuglipronu - wyniki i efekty uboczne

Lek danuglipron miał być odpowiedzią Pfizera na rosnące zapotrzebowanie na skuteczne środki odchudzające. Otyli pacjenci mieli go przyjmować dwa razy dziennie, a w badaniach okazało się, że rzeczywiście prowadził do redukcji masy ciała. Niestety, towarzyszyły mu niepożądane skutki uboczne, takie jak nudności, biegunki i wymioty. Choć większość z tych dolegliwości była łagodna i nie zagrażała życiu pacjentów, to jednak stanowiły wystarczający problem, aby firma zdecydowała się na przerwanie badań.

Kurs akcji Pfizera spada po decyzji o zaprzestaniu prac na lekiem

Decyzja Pfizera o zakończeniu prac nad eksperymentalnym lekiem odchudzającym miała poważne konsekwencje na giełdzie. Po ogłoszeniu wyników drugiej fazy badań, kurs akcji firmy spadł o pięć procent w ciągu jednego dnia. To oznacza, że inwestorzy zareagowali negatywnie na informację o porzuceniu projektu.

Perspektywy Pfizera na rynku leków odchudzających

Rynek leków odchudzających jest ogromny i wart grubo ponad 90 miliardów dolarów. Pfizer miał nadzieję, że dzięki danuglipronowi i innym innowacyjnym produktom może stać się jednym z głównych graczy w tym segmencie. Niestety, kolejna porażka tylko oddala firmę od osiągnięcia tego celu. Przedsiębiorstwo wcześniej odrzuciło inną pigułkę odchudzającą, która była stosowana raz na dobę, również z powodu niepożądanych skutków ubocznych.

Pfizer nie zamierza jednak rezygnować z inwestycji w segment leków odchudzających. Firma planuje kontynuować badania nad danuglipronem, przyjmowanym raz dziennie, i w przyszłym roku zamierza opublikować raport z wynikami.