Pandemia ma się dobrze. Nawet nie zbliżamy się do końca

2020-06-30 9:31 Magda Mazurek

Koronawirus wcale nie zniknął, chociaż wiele osób uważa, że tak się stało i nie stosuje się do zaleceń. Nie dbając o bezpieczeństwo sprawiamy, że wirus rozprzestrzenia się jeszcze szybciej!

- Pandemia Covid-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca - powiedział w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus - Choć wiele krajów poczyniło postępy w walce z wirusem, tak naprawdę pandemia przyspiesza - dodał.

- Większość ludzi jest nadal podatna na wirusa, pandemia ma jeszcze przestrzeń, w której może się rozwijać - podkreślił szef WHO i ostrzegł, że "najgorsze może być jeszcze przed nami".

Tedros poinformował też, że w przyszłym tygodniu WHO wyśle zespół śledczy do Chin, by zbadać przyczyny i początki koronawirusa. Dowiemy się, czy faktycznie doszło do transmisji z pancernika na człowieka na mokrym targu w Wuhan. Pojawiały się także głosy, że wirus pochodzi z laboratorium w mieście. 

Czytaj też: Genetyczny kryminał. Skąd się wziął koronawirus?

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan ostrzegł, że choć podejmowane są "kolosalne wysiłki", by wynaleźć szczepionkę na koronawirusa, nie można wykluczyć, że może się to nie udać. - Nie ma gwarancji sukcesu - dodał.

Tedros wyraził niedawno nadzieję, że uda się ją opracować w przeciągu najbliższego roku, a jeżeli badania zostaną przyspieszone, nawet wcześniej. Gdy już się to stanie, szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym.

Więcej: Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa? Jest już w fazie testów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE