Pacjenci żądają więcej badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego
W ramach Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego (ECCAM) ruszyła kampania pod hasłem „Pomóż zapobiec 100 000. niepotrzebnych zgonów rocznie”, mająca na celu promowanie badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu. Fundacja EuropaColon Polska razem z Digestive Cancers Europe (DiCE) zachęca do aktywnego zaangażowania się wszystkich, którzy chcą zmniejszyć zachorowalność, a w konsekwencji śmiertelność z powodu raka jelita grubego w Europie i w Polsce.
Kampania skupi się na zwiększeniu wsparcia publicznego dla większej dostępności badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w całej Europie za pośrednictwem platformy społecznej Change.org, poprzez podpisanie petycji przygotowanej również w języku polskim. Link do petycji.
Cel kampanii
Główne przesłanie kampanii, „Pomóż zapobiec 100 000. niepotrzebnych zgonów rocznie.”, wspiera 30 grup członkowskich działających wspólnie z Digestive Cancers Europe, w 27 krajach, w całej Europie.
Celem jest zebranie miliona podpisów w ciągu 6 miesięcy. Kampania prowadzona za pośrednictwem mediów społecznościowych dostępna jest w 12. wersjach językowych, również w języku polskim. Będzie aktywnie promowana w Polsce, na Cyprze, w Czechach, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii.
Motywem przewodnim kampanii jest pozytywny i inspirujący przekaz „Życie jest piękne”. Chcemy zachęcić również polskich obywateli zwłaszcza tych, którzy dzięki badaniom przesiewowym uniknęli lub wcześnie wykryli raka jelita grubego, aby poprzez prosty gest, podpisania petycji zachęcili polityków do intensywnego działania.
Liczy się każdy głos!
Niepokojące dane
Każdego roku u 370 000. obywateli Unii Europejskiej diagnozuje się raka jelita grubego, a 170 000 z nich umiera. W Polsce to aż 19 000 nowych przypadków i 12 000 zgonów rocznie. Pacjenci, którzy zostali wcześnie zdiagnozowani w stadium I, mają 90% szans na przeżycie w porównaniu do zaledwie 10% przy wykryciu choroby w stadium IV.
Pomimo, że rak jelita grubego rozwija się powoli, w ciągu ośmiu do dziesięciu lat, aż 55% pacjentów diagnozowanych jest w późnych stadiach III i IV.
- Martwi fakt, że mimo możliwości wczesnego wykrycia tego nowotworu tylko u 14% osób wykrywany jest w stadium I. Dlatego tak ważne są powszechne badania przesiewowe. W Polsce na zaproszenie na kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia odpowiada tylko 17% osób. – wyjaśnia Błażej Rawicki Prezes Fundacji EuropaColon Polska.
W krajach z dobrze zorganizowanym programem badań przesiewowych wskaźnik uczestnictwa przekracza 70% wśród obywateli pomiędzy 50. a 74. rokiem życia. Gdyby wszystkim krajom europejskim udało się wykryć 50% wszystkich przypadków raka jelita grubego w I stadium choroby, tak jak dzieje się to w krajach o najwyższym wskaźniku, co roku ocalilibyśmy 130 000 osób. W samej Unii Europejskiej byłoby to blisko 100 000 obywateli. Gdyby zaś każdy kraj w Europie zorganizował programy badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, jak w hiszpańskim regionie Basków można byłoby zaoszczędzić ponad 3 miliardy euro w systemach opieki zdrowotnej. Leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium I kosztuje średnio 4000 euro, natomiast leczenie pacjenta w stadium IV wynosi średnio 40 000 euro.
- Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym rakiem w Europie. Można go w pełni wyleczyć, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Jest na to prosty, dziesięciosekundowy test. Ale test jest dostępny tylko w nielicznych, z 27 krajów Unii Europejskiej. Naszym wyzwaniem jest przyjęcie tego testu, znanego jako FIT, w ramach powszechnych badań przesiewowych, aby każdy miał szansę na wcześnie wykrycie raka jelita grubego i ocalenie życia. – dodaje Jola Gore-Booth, Dyrektor DiCE.
Chęć zmian na lepsze
W krajach z dobrze zorganizowanym programem badań przesiewowych wskaźnik uczestnictwa przekracza 70% wśród obywateli pomiędzy 50. a 74. rokiem życia. Gdyby wszystkim krajom europejskim udało się wykryć 50% wszystkich przypadków raka jelita grubego w I stadium choroby, tak jak dzieje się to w krajach o najwyższym wskaźniku, co roku ocalilibyśmy 130 000 osób. W samej Unii Europejskiej byłoby to blisko 100 000 obywateli.
Gdyby zaś każdy kraj w Europie zorganizował programy badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, jak w hiszpańskim regionie Basków można byłoby zaoszczędzić ponad 3 miliardy euro w systemach opieki zdrowotnej. Leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium I kosztuje średnio 4000 euro, natomiast leczenie pacjenta w stadium IV wynosi średnio 40 000 euro.
W Polsce wg ostatnich informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia test na krew utajoną w kale ma być dostępny od 2021 roku dla każdego między czterdziestym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia, jednak tylko w pakiecie badań dodatkowych, a o skierowaniu na to badanie ma decydować lekarz.
O Fundacji
Europejski miesiąc świadomości raka jelita grubego (ECCAM) został ustanowiony w 2008 r. jako coroczna inicjatywa EuropaColon, obecnie Digestive Cancers Europe (DiCE). Organizacja od 15 lat reprezentuje głos społeczności zajmującej się rakiem jelita grubego. Zrzesza 30 organizacji w 27 krajach w całej Europie.
Wspiera również cierpiących na pozostałe nowotwory przewodu pokarmowego - raka żołądka, raka przełyku, raka trzustki, raka wątroby i inne rzadkie nowotwory układu pokarmowego.
Fundacja EuropaColon Polska powstała w 2017 roku i zajmuje się edukacją, profilaktyką nowotworową oraz poprawą jakości życia osób z chorobami układu pokarmowego, zabiegając o lepszy dostęp do nowoczesnego leczenia i do rozwiązań mających na celu poprawę jakości życia pacjentów z tymi nowotworami.
Porady eksperta