Opuchlizna twarzy może świadczyć o rozwoju tego raka. Na to zwróć uwagę

2022-06-24 15:54

Jest jedną z głównych przyczyn zgonów w wyniku chorób nowotworowych na świecie. Za jego wczesny objaw uważa się przede wszystkim kaszel. Niektóre sygnały świadczące o rozwoju tego nowotworu możemy zobaczyć na twarzy. Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę?

twarz kobiety
Autor: Getty Images

Rak płuc jest jednym z najczęstszych nowotworów. Niestety, to także główna przyczyna zgonów w przypadku chorób nowotworowych. Wyróżnia się dwa główne rodzaje raka płuc, czyli niedrobnokomórkowego raka płuca i drobnokomórkowego raka płuc.

Głównym czynnikiem ryzyka, który powoduje nowotwór płuc, jest palenie. Do innych czynników zalicza się narażenie na niektóre chemikalia, chorobę nowotworowa i historię raka płuc w rodzinie.

Wcale nie kaszel jest jednym z pierwszych objawów, które powinny przykuć uwagę w przypadku tego nowotworu. Okazuje się, że wiele można wyczytać z twarzy.

Opuchlizna zwiastuje raka

Wczesnym symptomem wskazującym na rozwój raka płuc jest obrzęk i opuchlizna twarzy. Choć ten symptom może zwiastować inne dolegliwości, nie powinno się go ignorować. Szczególnie jeśli towarzyszy mu zaczerwienienie i świszczący oddech.

Za objawy raka płuc na twarzy odpowiada fakt, że guzy raka drobnokomórkowego blokują ważne naczynia krwionośne, przez co uniemożliwiają swobodny przepływ krwi z głowy i twarzy. Badania wykazują, że w 95 proc. za blokady przepływu krwi w tym rejonie odpowiada właśnie rak płuc lub chłoniaki nieziarnicze.

Charakterystyczne zaczerwienienie na twarzy i opuchlizna mogą być również oznaką tzw. zespołu rakowiaka. To rzadki typ nowotworu neuroendokrynnego, który rozwija się w komórkach neuroendokrynnych, które produkują związki aktywne biologicznie takie jak hormony. Choroba nowotworowa powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu tych komórek oraz całego organizmu, co skutkuje uderzeniami gorąca, obrzękami i biegunką.

Jeśli dodatkowo zauważysz u siebie rozszerzone, widoczne żyły na szyi bądź klatce piersiowej, duszności, opuchnięcie ramion, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Eksperci z Reynolds Cancer Support House podkreślają, że to jedne z najczęstszych objawów, jakie pacjenci ignorują.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Jak uchronić się przed rakiem płuc?

Lekarze nie mają wątpliwości - najlepszym sposobem, by zapobiegać rakowi płuc, jest rzucenie palenia. Już po 10 latach od rzucenia nałogu, szanse na zachorowanie na ten nowotwór zmniejszają się o połowę w porównaniu z osobami, które palą. Dodatkowo zbilansowana dieta niskutłuszczowa, bogata w błonnik i duże ilości warzyw oraz owoców w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami, mogą obniżyć ryzyko raka płuc, ale także zachorowania na inne nowotwory i choroby przewlekłe.