12 nietypowych objawów raka, które najczęściej ignorujemy. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę

2022-06-14 13:06

Drobne plamki na paznokciach, inny niż zwykle odcień skóry, ciemna plamka na tęczówce, skłonność do siniaków – zwykle je lekceważymy, jak się jednak okazuje, niesłusznie. W części przypadków te – i inne – symptomy mogą bowiem świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

12 nietypowych objawów raka, które najczęściej ignorujemy. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę
Autor: Getty Images

Słów: „To rak” boi się większość z nas. Tymczasem w Polsce, ale i w wielu innych krajach na świecie, taka diagnoza stawiana jest coraz częściej. W naszym kraju, co pokazują statystyki umieralności z powodu nowotworów, często stawia się ją jednak zbyt późno, na co wpływ ma brak odpowiedniej profilaktyki czy problemy z diagnozowaniem, w tym zbyt późne zgłaszanie się do lekarza.

Warto jednak wiedzieć, że oprócz charakterystycznych objawów mogących świadczyć o raku istnieją również nietypowe symptomy, które powinny bezwzględnie zwrócić uwagę – twierdzi dr Luke Pratsides z Numan Healthcare Company.

Niewyjaśnione chudnięcie

Utrata wagi bez diety czy uprawiania sportu zwykle cieszy – ale wbrew pozorom nie jest to dobry objaw. Może bowiem zwiastować rozwijające się zmiany nowotworowe różnego typu: od raka jelita grubego przez raka trzustki po ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Ciemna plama na tęczówce

Powinna niepokoić, jeśli wcześniej jej nie było – może być bowiem objawem czerniaka tęczówki. To rzadki nowotwór, i nie każda zmiana na tęczówce go zwiastuje – każda natomiast powinna budzić czujność i skłonić do wizyty u lekarza.

Przewlekły ból głowy

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości na całym świecie i ma bardzo różne przyczyny. Chroniczny ból głowy może utrzymywać się np. z powodu wady wzroku lub anemii – jednak może być również oznaką rosnącego guza mózgu. I choćby dlatego nigdy nie należy go ignorować.

Zażółcenie skóry i oczu

Żółtawy odcień skóry i białek oczu to żółtaczka, która może świadczyć m.in. o chorobach wątroby, a także o raku wątroby albo trzustki. W przypadku nowotworu jest to tzw. żółtaczka mechaniczna i wynika z zamknięcia dróg żółciowych przez powiększający się guz. Może jej towarzyszyć odbarwienie stolca i ciemne zabarwienie moczu. Zdaniem dr Pratsidesa w pierwszej kolejności zwykle żółkną białka oczu, a następnie skóra.

Opadanie powieki

Opadająca powieka to nie tylko defekt estetyczny, lecz również jedna z części składowych tzw. zespołu Hornera, który może towarzyszyć różnym chorobom, w tym rozwojowi jednego z typów raka płuca – guzowi Pancoasta. Ma to miejsce, gdy rozwijający się w szczycie płuca guz nacieka na pień współczulny i uszkadza go – wówczas dochodzi też m.in. do upośledzenia wydzielania potu na części twarzy (po stronie ciała, w której rozwija się guz).

Podwyższona temperatura ciała

Gorączka, która pojawia się bez związku z infekcją, również może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Może ona stanowić jeden z pierwszych objawów praktycznie każdej choroby nowotworowej, a najczęściej pojawia się u osób chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego (np. białaczkę) lub układu chłonnego (chłoniaki), a także w przypadku dużych guzów litych z cechami martwicy. Jej przyczyną jest produkowanie przez komórki nowotworowe specyficznych cytokin.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Zmiany na paznokciach

O tym, ze w organizmie rozwija się nowotwór, może również świadczyć zmiana w wyglądzie paznokci. Widoczne pod płytką dziwne plamki lub linie (brązowe, czy czarne) mogą być objawem czerniaka, z kolei zmiana w wyglądzie płytki może wskazywać na raka płuca lub raka wątroby.

Uporczywa zgaga

Od czasu do czasu ma ją każdy z nas, zwykle z powodu błędów dietetycznych lub przejedzenia. Niepokoić powinno jednak, jeśli charakterystyczne pieczenie w przełyku utrzymuje się przez dłuższy czas i nie mija po zastosowaniu leków czy zmianie diety. Może wówczas świadczyć m.in. o raku żołądka lub raku gardła.

Cellulit na piersiach

Masz na piersiach grubą, pomarszczoną skórę o wyglądzie skórki pomarańczy? Zmiany skórne w obrębie piersi, które przypominają cellulit, to sygnał, że szybko trzeba odwiedzić lekarza i wykonać USG piersi – może to być bowiem objaw raka piersi.

Siniaki, które powstają bez wyraźnej przyczyny

Jeśli masz wrażenie, że na twoim ciele bez wyraźnego powodu – np. wcześniejszego urazu lub uderzenia - tworzą się siniaki, koniecznie odwiedź lekarza. Taki objaw może świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia krwi, np. związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem płytek krwi, może być jednak również objawem nowotworu układu krwiotwórczego, np. białaczki.

Swędząca skóra

Każdego czasem coś swędzi – niepokój powinien budzić jednak uporczywy, wręcz nieznośny świąd, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą mu objawy chorób skóry ani alergii (takie jak pokrzywka). Uogólnione swędzenie utrzymujące się dłużej niż 6 tygodni może być jednym z pierwszych objawów różnych nowotworów, w tym raka wątroby, białaczki, chłoniaków nieziarniczych, raka trzustki, czy nowotworów układu nerwowego.

Krwawienie po menopauzie

Objawem, który powinien wzbudzić czujność kobiet po menopauzie jest krwawienie z dróg rodnych. Może ono mieć różne przyczyny, w tym polipy i mięśniaki macicy, niekiedy mogą je powodować również przyjmowane leki – antykoagulanty. Niekiedy jest to jednak pierwszy objaw raka endometrium (raka trzonu macicy), dlatego objaw ten zawsze wymaga dokładnej diagnostyki.