Opioidy i medyczna marihuana z receptomatów. Znowu wzrost liczby takich recept
Wprowadzone przepisy, mające na celu ograniczenie liczby recept na leki kontrolowane wystawianych za pośrednictwem receptomatów, przynoszą efekty – choć nie w pełni. W marcu zaobserwowano ponowny wzrost liczby takich recept, przede wszystkim na medyczną marihuanę, ale również na silne opioidowe leki przeciwbólowe. Eksperci zwracają uwagę na metody obchodzenia przepisów, które wciąż są wykorzystywane.

Recepty na leki kontrolowane wciąż bez kontroli
Ostatni kwartał przyniósł spadek liczby recept wypisywanych na leki kontrolowane, choć w marcu odnotowano pewne odbicie, wyraźne zwłaszcza w przypadku medycznej marihuany - informuje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
Wprowadzone w listopadzie 2024 r. przepisy zakazujące wypisywania recept na medyczną marihuanę i silne leki opioidowe bez osobistego zbadania pacjenta, tylko na kilka miesięcy powstrzymały dynamikę wzrostu ich liczby - zaznacza gazeta.
Więcej recept na fentanyl, oksykodon i morfinę
W marcu odnotowano wyraźne odbicie. Liczba recept na fentanyl w porównaniu z lutym zwiększyła się wprawdzie o 5,5 proc., do 9,3 tys., ale już w przypadku morfiny i oksykodonu odnotowano skok o 8,5 proc. do odpowiednio 10,8 tys. i 23,6 tys. recept, a na medyczną marihuanę o 23 proc. - do 44,3 tys. recept.
Łącznie w marcu wystawiono 88 tys. recept na te cztery środki, czyli o 15 proc. więcej niż w lutym - wylicza "DGP".Mimo tego odbicia wcześniejsze spadki sprawiły, że w skali kwartału trend z końca 2024 r. był kontynuowany - podkreślono w tekście.
Eksperci Centrum e-Zdrowia zmianę miesiąc do miesiąca tłumaczą wiosennym wzrostem użytkowników rekreacyjnych.
5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu
Recepty z receptomatów rzadziej w aptekach
Zwracają też uwagę, że liczba podmiotów wystawiających recepty w sposób nieuprawniony nie była tak duża i nie przekroczyła 100, podczas gdy wszystkich lekarzy według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest 160 tys.
- To nie jest nawet promil wszystkich. Dlatego zmiana działań takich podmiotów nie będzie wyraźnie widoczna w sytuacji, w której pokazujemy liczbę wszystkich wystawionych recept, w zdecydowanej większości potrzebnych i zgodnych z prawem
– zauważył Tomasz Kulas z Centrum e-Zdrowia. Farmaceuci zapewniają, że w aptekach coraz rzadziej zdarzają się pacjenci z receptą z receptomatu.
Mikołaj Front ze Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, prowadzący dwie placówki w Niepołomicach pod Krakowem, powiedział "Rz", że odkąd w życie weszło listopadowe rozporządzenie, rekreacyjni użytkownicy pojawiają się rzadko.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków dodał, że słyszał o poradniach POZ otwieranych tylko w celu przedłużania recept na substancje kontrolowane.
Polecany artykuł: