ONZ: na świecie panują głód i otyłość

2019-07-22 12:30

Od 2015r. systematycznie rośnie liczba osób głodujących. W 2018r. głód dotknął 821,6 mln ludzi na całym świecie. Oznacza to, że 1 na 9 mieszkańców ziemi kładzie się spać głodny. Jednocześnie wzrasta liczba osób z otyłością. Z chorobą tą zmaga się już ok. 40 proc. dorosłych.

Takie są wnioski z raportu pt. „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i wyżywienia na świecie” opublikowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Dokument przygotowali: ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Rozwoju Rolnictwa (IFAD), Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowym Programem Żywnościowym (WFP) i Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Po dziesięcioleciach spadku, kiedy już zaczęto prognozować, że do 2030r. żaden mieszkaniec ziemi nie będzie głodował, w 2015r. odnotowano ponowny wzrost liczby osób niedożywionych. W 2018r. głód dotknął 821,6 mln ludzi (o 11,6 mln więcej niż w 2017r), w tym 149 mln dzieci. Niedożywienie jest nadal powszechne w Afryce (ok. 20 proc. ludności całego kontynentu), Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (ok. 7 proc.) oraz w Azji (ponad 12 proc.). Jeśli dodamy do tego ok. 8 proc. osób z Ameryki Północnej i Europy, którzy nie mają bezpieczeństwa żywnościowego, to okazuje się, że regularnego dostępu do stałego, zdrowego, obfitego jedzenia nie ma na całym świecie ok. 2 mld ludzi.

"Aby utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe i żywieniowe, polityka gospodarcza i społeczna jest niezbędna, by za wszelką cenę przeciwdziałać skutkom niekorzystnych cykli gospodarczych, unikając jednocześnie ograniczenia podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i oświata" – czytamy w raporcie ONZ.

Z drugiej strony ONZ wskazuje na drugą niepokojącą tendencję – wzrost liczby osób z nadwagą i chorych na otyłość. Otyłość osiągnęła już na świecie rozmiary pandemii. Szacuje się, że nadmierną masę ciała ma ok. 2 mld osób dorosłych, w tym ok. 650 mln już choruje na otyłość.

Opracowano na podstawie: ONZ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.