Okrzyknięto ją "najbrzydszą kobietą świata". Choroba zdeformowała jej twarz i ciało
Lizzie Velásquez ma 32 lata i waży 30 kilogramów. Kobieta od urodzenia cierpi na poważną chorobę genetyczną, która zdeformowała jej twarz i ciało. Sam fakt, że żyje można śmiało nazwać cudem. Gdy została nazwana "najbrzydszą kobietą świata" przeszła poważne załamanie nerwowe. Dziś jest mówcą motywacyjnym, a w mediach społecznościowych obserwuje ją ponad 700 tys. osób.
"Najbrzydsza kobieta świata" przeszła załamanie nerwowe
Lizzie Velásquez cierpi na rzadką chorobę genetyczną, tzw. zespół Marfana. Kobieta waży około 30 kg i nie ma szans, by przytyć. Lizzie nie widzi też na jedno oko, a jej ciało i twarz są zdeformowane. Wygląd spowodowany chorobą stał się przyczyną hejtu skierowanego w dziewczynę. W jednym z ostatnich wywiadów dla "Allure" Lizzie relacjonowała, co wydarzyło się w jej życiu przed laty:
"Miałam 17 lat, kiedy zobaczyłam film, w którym nazwano mnie najbrzydszą kobietą świata. Wiem, że film ten obejrzało 4 mln widzów. Załamałam się straszliwie. I wtedy przyszło olśnienie. Nie zamierzam siedzieć bezczynnie i pozwolić, by słowa tych ludzi definiowały moją osobę", dodając:
"Piękno jest całością tego, kim jesteś i istnieje w nas wszystkich. Musimy je tylko odkryć dla siebie".
Została mówcą motywacyjnym i influencerką. Obserwuje ją 700 tys. osób
Mimo, iż jako nastolatka bardzo przeżyła to, w jaki sposób jej wygląd został odebrany przez Internautów, nie poddała się. Obecnie jest wpływową influencerką, którą Instagramie obserwuje ponad 700 tysięcy osób, poza tym jest mówcą motywacyjnym i autorką książki dla dzieci o samoakceptacji.
Lizzie za cel obrała sobie motywowanie ludzi do ich wewnętrznej przemiany. W swoich wpisach w mediach społecznościowych uczy, jak zaakceptować siebie, zachęca by każdego dnia żyć pełnią życia i jak radzić sobie z hejtem.
Zespół Marfana - co to za choroba?
Zespół Marfana to genetyczna choroba tkanki łącznej. Jej objawy są niejednorodne, co oznacza, że nie u każdego pacjenta z zespołem Marfana wystąpią te same. Schorzenie to jednak najczęściej cechuje:
- wysoki wzrost
- dysproporcje w budowie ciała
- wypadanie zastawki mitralnej serca
- wady narządu wzroku
- rozpiętość ramion większa od wysokości całego ciała
- długogłowie
- szczupłe i długie palce
- słabo wykształcone policzki
- nietypowo mała żuchwa
- stłoczenie zębów
Osoby z zespołem Marfana bardzo często są ponad przeciętnie inteligentne. Jest to choroba dziedziczna.